Architektura MuratorWydarzeniaShapes of Logic we Wrocławiu

Shapes of Logic we Wrocławiu

O poszukiwaniu nowych kierunków w zakresie projektowania parametrycznego i generatywnego oraz propagowaniu cyfrowej fabrykacji podczas pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji poświęconej architekturze parametrycznej Shapes of Logic pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja architektury parametrycznej – Shapes of Logic – odbyła się w dniach 13-15 marca we wrocławskim Muzeum Architektury. Zorganizowany przez samorząd studencki i koło naukowe LagDigiFab Politechniki Wrocławskiej cykl wykładów poprzedziły 5-dniowe warsztaty. Celem zajęć było poszukiwanie nowych kierunków w zakresie projektowania parametrycznego i generatywnego oraz propagowanie cyfrowej fabrykacji.

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy. Adrian Krężlik i Kacper Radziszewski (stowarzyszenie Architektura Parametryczna) poprowadzili grupę zajmującą się stworzonym przez Craiga Reynoldsa Algorytmem Stada. Nadając zespołowi obiektów realistyczne, zbiorowe zachowania, podobne do tych w stadzie pingwinów czy roju pszczół, stworzyli instalacje wchodzące w interakcję z ruchem użytkowników. Pozostałe dwie grupy współpracowały przy budowie prototypu pawilonu.

Zespół Roberta Vierlingera (University of Applied Arts Vienna), poszukując optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych przy zadanych wytycznych, wykorzystywał algorytm genetyczny, natomiast ten prowadzony przez Jana Pernecky’ego i Mateusza Zwierzyckiego (portal 3DD) bazował na biologicznych algorytmach rozwojowych i opierając się na symulacji przyrostu tkanek zajmował się generowaniem formy „obrastającej” konstrukcję projektowanego układu. Elementy składowe wydrukowano na drukarkach 3d, a efekty pracy zaprezentowano podczas konferencji.

Serię wykładów otworzyła prezentacja Roberta Vierlingera, który w swoich badaniach koncentruje się na zagadnieniach cyfrowej reprezentacji i obliczeń ewolucyjnych. Vierlinger jest współautorem dwóch plug-inów do programu Grasshopper – octopus i karamba. Obie wtyczki wykorzystywane są na przykład przy projektowaniu konstrukcji.

Cykl prezentacji podejmujących zagadnienie metodologii w projektowaniu parametrycznym rozpoczął Georgios Vlachodimos (Aristotle University of Thessaloniki), przypominając o wartości, jaką również w tej dziedzinie okazuje się współpraca między specjalistami, a dodatkowo szybki przepływ informacji między branżami (bazy danych, technologia Cloud, oprogramowanie Open Source w połączeniu z programami projektowania parametrycznego i B.I.M.). Ilija Vukorep (BTU-Cottbus) opowiedział o autorskich zajęciach z programowania komputerowego dla architektów. Zadaniem studentów jest analiza dzieła sztuki abstrakcyjnej i realizacja własnej pracy przy zastosowaniu poznanych metod. Michał Piasecki – współzałożyciel grupy CSTM – mówił o stworzonej przez nią aplikacji szyjącej meble na miarę.

Ze strony publiczności padło pytanie o indywidualny projekt krzesła, który z ergonomicznego punktu widzenia jest wyzwaniem nawet dla dizajnerów. Zespół CSTM nadal pracuje nad ulepszeniem aplikacji, natomiast w tym kontekście ważnym głosem była wypowiedź Volker Muellera (Bentley Systems Incomporated), który doceniając ogromne możliwości, jakie otwiera przed nami projektowanie parametryczne, zwrócił uwagę na rolę projektanta. Jego intuicja i wiedza nadal są kluczowe w procesie tworzenia.

Wielu słuchaczy przyciągnął wykład Alessio Erioliego i Andrei Graziano – założycieli włoskiej grupy Co-de-iT. Tematem prelekcji były m.in. osiągnięcia biologii syntetycznej, która dzięki projektowaniu parametrycznemu umożliwiła np. wydruk protez. Na koniec Romuald Tarczewski (Politechnika Wrocławska) przypomniał postać Buckminster Fullera – autora kopuły geodezyjnej, która przy niskich kosztach i minimalnym zużyciu materiału, okazała się konstrukcją zaskakująco stabilną i wytrzymałą.

Tagi:
Międzynarodowa Konferencja Naukowa ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza do udziału w konferencji ACPS 2021: Architecture, City, People, Structure. Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania swoich najnowszych prac i przemyśleń na temat kierunków kształtowania architektury w XXI wieku.
The invincible city: międzynarodowa konferencja z udziałem ekspertów UNESCO, ICOMOS i ICCROM Jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do rekonstrukcji historycznych zespołów? Jakie mamy dziś możliwości ochrony zagrożonego dziedzictwa i jakie wyzwania stoją przed architektami i konserwatorami zabytków? Między innymi na te pytania spróbują znaleźć odpowiedź uczestnicy międzynarodowej konferencji „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” organizowanej z okazji 75-lecia odbudowy Warszawy i 40. rocznicy wpisania stołecznej starówki na listę UNESCO.
Po co nam rzemiosło? Konferencja o nowym rzemiośle Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda, czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly” organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Well-Being Design 2020: projektowanie dla przyszłości Cztery tytuły wnętrzarskie, wykłady i dyskusje z udziałem architektów, designerów i specjalistów z dziedziny projektowania doświadczeń. Już 5 listopada odbędzie się całodniowa konferencja Well-Being Design 2020 poświęcona projektowaniu, które skupia się na podnoszeniu jakości życia użytkowników i trosce o środowisko!
BIM DAYS 2020: podsumowanie konferencji Autodesk Jakie trendy zdominują przyszłość polskiej architektury? Czy BIM w Polsce się opłaca? Jak wykorzystać BIM w procesie projektowania konstrukcji i planowania realizacji? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały omówione podczas październikowej konferencji BIM DAYS 2020.
Konferencja „Miasta Przyszłości” 2020 W dniach 15-17 września odbędzie się 3. edycja konferencji „Miasta Przyszłości” poświęconej najnowszym trendom i rozwiązaniom dla miast. Wśród prelegentów architekci, aktywiści i samorządowcy.