Architektura MuratorWydarzeniaSiedziba Sinfonii Varsovii na warszawskiej Pradze [NOWE WIZUALIZACJE]

Siedziba Sinfonii Varsovii na warszawskiej Pradze [NOWE WIZUALIZACJE]

Zakończył się kolejny etap projektowania siedziby Sinfonii Varsovii. Długo wyczekiwana sala koncertowa ma powstać w sercu warszawskiej Pragi według koncepcji austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher.

SVC_render10_proj. Atelier Thomas Pucher (Copy)

Siedziba Sinfonii Varsovii powstanie na warszawskiej Pradze według koncepcji austriackiego architekta Thomasa Puchera, wyłonionej w ramach konkursu z 2010 roku. To flagowy projekt Programu Rewitalizacji Pragi, w którym władze miasta pokładają ogromne nadzieje. Kompleks obiektów kulturalnych ma nie tylko pełnić funkcję siedziby jednej z najbardziej znanych polskich orkiestr na świecie, ma także stać się impulsem dla rozwoju i nowym centrum prawobrzeżnej Warszawy.

Sinfonia Varsovia to największy projekt w obszarze rewitalizacji, największa inwestycja w nowy obiekt kultury w Warszawie, a jednocześnie największa sala koncertowa w Polsce. W przyszłości to miejsce ma szansę stać się nowym centrum Warszawy, nie przez sam fakt, że powstanie tu siedziba orkiestry, ale dzięki bliskości wielu innych instytucji - Centrum Promocji Kultury na Podskarbińskiej i licznych obiektów administracyjnych - powiedział Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy. Dodatkową zaletą lokalizacji nowej sali koncertowej jest planowana w pobliżu stacja II linii metra, od której poprowadzony zostanie zielony bulwar, przebiegający wzdłuż kompleksu budynków Sinfonii Varsovii aż do pobliskiego Parku Skaryszewskiego.

Dla architekta budowa sali koncertowej to największy zaszczyt. Każdą salę koncertową można porównać to ogromnego instrumentu, w którego wnętrzu może zasiąść 1850 osób i każdy może usłyszeć muzykę najwyższej jakości - powiedział podczas prezentacji Thomas Pucher. Zaprojektowane przez jego pracownię założenie obejmie 5 zabytkowych budynków znajdujących się na terenie dawnego Instytutu Weterynarii i nowy obiekt zlokalizowany na tyłach działki.

W stosunku do projektu konkursowego, zmienił się element budzący największe kontrowersje. Okalający i scalający kompleks betonowy mur na nowych wizualizacjach zastąpiła zawieszona 3 metry nad ziemią ażurowa rama ze stali, która ma chronić przez hałasem dobiegającym od strony ruchliwej Grochowskiej, zapewniać bardziej intymną atmosferę, a jednocześnie częściowo odsłaniać widok na to, co znajduje się wewnątrz. Ta część będzie zawierać kilka ciekawych elementów, na przykład zintegrowane z ramą schody umożliwiające wejście na szczyt konstrukcji i obejście jej wokół - wyjaśnia architekt. W ramach zakończonego właśnie etapu projektowego wykonano także makietę projektu oraz nowe wizualizacje. Doprecyzowano też układ funkcjonalny poszczególnych obiektów.

Nowoprojektowany budynek w parterze w całości otwarto na park. Obiekt pomieści główną salę koncertową na 1850 osób, będącą połączeniem typów "pudełka na buty" i "winnicy". Takie rozwiązanie ma zapewnić doskonałą jakość dźwięku, a jednocześnie skrócić dystans słuchaczy do orkiestry. Za akustykę odpowiedzialne jest berlińskie biuro Müller-BBM GmbH, wspierane przez brukselski zespół Kahle Acoustics. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie orkiestry na poziomie -1, dzięki czemu zapewniono bezpośredni dostęp do pomieszczeń technicznych i zaplecza dla muzyków. W programie funkcjonalnym założenia przewidziano również przestrzenie dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, sale prób), studio nagraniowe, salę konferencyjną, oraz pomieszczenia edukacyjne.

Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku. Rozpoczęcie realizacji planowane na przełom 2018 i 2019 roku. Realizacja inwestycji przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwszy, który obejmie trzy budynki od frontu ma się zakończyć wiosną 2020 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej odbędzie się dwa lata później - wiosną 2022 roku.

Inwestycja jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego w 2010 roku szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Weryfikacja tej wartości nastąpi wraz zakończeniem prac projektowych. W budżecie miasta zostało zabezpieczonych ok. 280 mln zł.

Tagi:
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.