Architektura MuratorWydarzeniaŚlad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW

Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW

Jaka jest różnica między śladem węglowym budynków z drewna i z betonu? W jaki sposób uwzględniać poziom emisji gazów cieplarnianych w architekturze? I czy budownictwo drewniane naprawdę może przyczynić się do ich redukcji? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji Ślad węglowy w budownictwie.

Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW
fot. GettyImages

Konferencja Ślad węglowy w budownictwie organizowana jest wspólnie przez Polskie Domy Drewniane, państwową spółkę powołaną w celu realizacji budynków mieszkalnych i usługowych z drewna, oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W spotkaniu udział wezmą: Andrzej Schleser, członek Zarządu ds. Handlowych PDD, Jakub Gawron, adiunkt w Katedrze Inżynierii Produkcji Instytutu Inżynierii Mechanicznej SGGW, Magdalena Pios, przewodnicząca Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, Joanna Zdanowska, naczelnik wydziału w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Anna Rozkosz z firmy JARS, świadczącej m.in. usługi laboratoryjne i techniczne w dziedzinie ochrony środowiska.

W trakcie spotkania poruszone zostaną takie kwestie jak wyzwania dla branży budowlanej w kontekście Nowego Zielonego Ładu, ślad węglowy w budownictwie drewnianym na tle budownictwa betonowego czy projektowanie budynków z uwzględnieniem poziomu emisji gazów cieplarnianych. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań. Konferencja odbędzie się 24 marca (środa) o godz. 11.00 na platformie PINE. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na budownictwo-drewniane.eventmanago.com.

Zespół szkół średnich w Klaus
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022 Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.