Smutek konkretu

Wystawa Smutek konkretu, pokazując projekty, które mają na celu poprawę życia w mieście, opowiada o napięciu między utopią a rzeczywistością, między marzeniami i faktami.

Smutek konkretu
Zielona produkcja,  autorka: Maja Wrońska. Projekt studencki wykonany na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i zgłoszony do konkursu futuwawa. Idea opiera się na utworzeniu nowych miejsc pracy poprzez zaprojektowanie na zdegradowanym obszarze Huty Warszawa ośrodka przemysłu tkackiego. Wzrost zapotrzebowania na energię rozwiązano poprzez uprawę alg i roślin energetycznych

Na zorganizowanej przez Fundację Bęc Zmiana ekspozycji zobaczymy projekty utopijne (np. zasilane algami tkalnie w miejscu Huty Warszawa czy hybrydową farmę w postaci robota-pasożyta absorbującą Co2 z powietrza), w zasadzie realne i mogące być niebawem urzeczywistnione, o ile ich inicjatorzy poradzą sobie z biurokracją (wieże schodowe przy warszawskich mostach) i takie, które już udało się zrealizować (ciekawy film o założonym 20 lat temu i uprawianym przez mieszkańców ogrodzie na blokowisku na wrocławskich Krzykach). W sumie kilkadziesiąt koncepcji, w tym 11 zgłoszonych do trzech edycji organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana konkursu futuwawa (futuwawa.pl). Są również prace stricte artystyczne (projekt fotograficzny o tujach w roli firanek, umowa na szybką pożyczkę wydrukowana na banknotach 100-złotowych).  Widzów w zmieszanie wprawiają tabliczki z sentencjami dotyczącymi słowa „konkret”. Wytrącając z rytmu zwiedzania, pozwalają spojrzeć inaczej na prezentowane koncepcje i prace artystów. Tytułowy „smutek” odnosić się ma według twórców ekspozycji do momentu kiedy idea traci swój utopijny wymiar, przeradzając się w praktyczne projektowe rozwiązanie. Wystawa jest niewielka, ale warto ją obejrzeć, tym bardziej, że prezentowana jest we wnętrzu Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, które udało się w końcu „skonkretyzować” po prawie 10-letniej przebudowie („A-m” 9/2015). Jej głównymi autorami są nagrodzeni w tym roku Honorową Nagrodą SARP Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.


Wystawa powstała w ramach tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja. Projekty dla miast przyszłości (www.synchronicity.pl).

Do 31 grudnia 2015
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26
W godzinach: poniedziałek-piątek: 9-21 / sobota: 9-17 / niedziela: 9-14


Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line Większość wystaw i spotkań, którym patronujemy została niestety odwołana. Przygotowaliśmy więc mały kulturalny przewodnik dla zamkniętego w domu miłośnika architektury. W kolejnych dniach tę listę wykładów i wystaw on-line będziemy poszerzać i aktualizować.
Lisbon Architecture Triennale 2019. Najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji Piąta edycja Lisbon Architecture Triennale, pod hasłem The Poetics of Reason, odnosi się do napięcia między subiektywnością a racjonalnością w architekturze.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Open call – triennale w Lizbonie Kuratorzy przyszłorocznego triennale architektury w Lizbonie ogłosili nabór zgłoszeń w konkursach Associated Projects, Début Award i Universities Award.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.