Architektura MuratorWydarzeniaŚniadanie z Winym Maasem, czyli Wake up in Architecture

Śniadanie z Winym Maasem, czyli Wake up in Architecture

Już 10 czerwca rusza Rotterdamski Miesiąc Architektury. Imprezie po raz kolejny towarzyszy projekt „Wake up in Architecture”, w ramach którego czołowi holenderscy architekci udostępniają gościom swoje domy i pracownie

Śniadanie z Winym Maasem, czyli Wake up in Architecture
Architektka Simone Rots z Crimson Architectural Historians w swoim ogrodzie, fot. Maarten Laupman, dzięki uprzejmości Hotel Rotterdam, Wake up in Architecture

Przez cały czerwiec Rotterdam będzie żyć głównie architekturą. W ramach Rotterdamskiego Miesiąca Architektury zaplanowano liczne wystawy, dyskusje, architektoniczne wycieczki i... imprezy na dachach. Jeśli w tym czasie wybierasz się do Rotterdamu zamiast w hotelu możesz zatrzymać się u jednego z lokalnych architektów. W tym roku po raz kolejny nocleg w swoim domu lub pracowni zaoferowało kilkunastu twórców, w tym m.in. Winy Maas z MVRDV, Michiel Riedijk z Neutelings Riedijk Architects, Francine Houben, współzałożycielka pracowni Mecanoo, Juliette Bekkering z biura Bekkering Adams Architects czy profesor Wessel de Jonge z TU Delft. Jesteś architektonicznym świrem? Zdaj się na nas i bądź przygotowany na niespodziankę! Razem z lokalnym architektem możesz zwiedzać Rotterdam do późnej nocy, a nawet zjeść z nim śniadanie. Ciekawe, czy Francine Houben preferuje jajka na twardo, czy na miękko? – zachęcają inicjatorki przedsięwzięcia Wibbine Kien i Judith van den Berg.

Aby wziąć udział w nim udział, należy zarejestrować się na stronie www.wakeupinit.com i wypełnić krótki formularz. Wyboru miejsca noclegu dokonają jednak za nas organizatorki w porozumieniu z architektem. W przedsięwzięciu ważny jest element zaskoczenia, więc gospodarz i jego dokładny adres ujawniony zostanie dopiero po rejestracji – wyjaśniają. Architekt jest zobowiązany powitać gościa w swoim domu, gdzie ten spędzi noc. Często razem planują też udział w różnych wydarzeniach. Gospodarz może również oprowadzić gościa po mieście czy pokazać mu pracownię, wszystko zależy od ich wzajemnych chęci i pomysłów. Koszt noclegu to 90 euro za jedną osobę i 140 euro za dwie (w cenę wliczone jest śniadanie). Więcej o projekcie, w tym opinie uczestników z poprzednich lat można przeczytać na stronie internetowej.

BILT – dom, który zmienia się wraz z użytkownikami [WIDEO] Holenderska pracownia Sluijmer Architectuur zaprojektowała zeroenergetyczny dom modułowy, który użytkownicy sami mogą dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Miasto z unikalną cechą – rozmowa z urbanistą Paulem Goedknegtem W polskich miastach w stosunkowo krótkim czasie udało się dokonać rzeczy niezwykłych. Większą uwagę zwraca się na przestrzeń publiczną: jest więcej miejsca dla pieszych, więcej ścieżek i wypożyczalni rowerowych. W większym stopniu wykorzystywane są tereny nadrzeczne, często traktowane jako marka i ważny element tożsamości – mówi holenderski urbanista Paul Goedknegt, od lat 80. regularnie odwiedzający nasz kraj.
Między nauką a kreacją – rozmowa z holenderskim urbanistą Keesem Christiaanse Różnica pomiędzy architektem a urbanistą polega na tym, że architekt w swojej pracy kieruje się przede wszystkim własnym, zazwyczaj dobrym gustem, natomiast urbanista jest koordynatorem różnych, zwykle złych gustów – o różnych podejściach do architektonicznego dziedzictwa, strategii projektowania oraz o wykorzystaniu narzędzi i programów komputerowych w pracy planistów miejskich z Keesem Christiaanse rozmawia Aleksandra Czupkiewicz.
MVRDV znowu w Polsce Zgodnie z filozofią holenderskiej pracowni, we współczesnym świecie ograniczenie konsumpcji jest już praktycznie niewykonalne, należy jednak dążyć do tego, aby minimalizować jej koszty i zużywać dobra w sposób możliwie najbardziej zrównoważony. Ten sposób myślenia architekci z MVRDV od lat starają się wykorzystywać w swoich projektach, na nowo definiując przestrzeń miast poprzez renowacje, rekonstrukcje i recykling.
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu
Książki o architekturze. Wiel Arets i współczesna architektura Holandii Wiel Arets to jeden z najbardziej znanych twórców współczesnej architektury Holandii. Książka Wiel Arets. Autobiographical references zawiera prezentacje ponad 60 projektów, 5 wykładów oraz 10 wywiadów z architektem. Publikację recenzuje Sonia Prószyńska