Architektura MuratorWydarzeniaSolpol nie będzie zabytkiem

Solpol nie będzie zabytkiem

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków odrzucił wniosek o wpisanie domu towarowego Solpol do rejestru zabytków. Zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka budynek - jeden z najlepszych przykładów postmodernizmu w Polsce -  najprawdopodobniej wkrótce zostanie wyburzony.

Dom towarowy Solpol
Dom towarowy Solpol we Wrocławiu. Fot. Maciej Lulko

O wpisanie Solpolu do rejestru zabytków starało Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wraz z Fundacją Transformator. Gdyby procedura przebiegła zgodnie z oczekiwaniami działaczy, obiekt miałby szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce. Tak się jednak nie stanie - wniosek do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi towarowemu został odrzucony.

Jak podaje portal dolnośląskie.naszemiasto.pl zdaniem Barbary Obelindy-Nowak, pełniącej funkcję Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków Nie udało się udowodnić wartości artystycznych, historycznych czy naukowych, które wskazywałyby, że wrocławski Solpol powinien zostać wpisany do rejestru zabytków.

Zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka budynek powstał w 1993 r., w staromiejskim otoczeniu przy ul. Świdnickiej, niedaleko wrocławskiego rynku. Jak mówi architekt:

W poszczególnych elementach bryły znajdują odbicie charakterystyczne wątki bardzo zróżnicowanych historycznie i kubaturowo budynków sąsiednich. Detal obiektu manifestuje konieczność innego, kreatywnego podejścia do kształtowania architektury w nowej, wolnej Polsce.

Wkrótce obiekt będzie można zobaczyć jedynie w ramach kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do której Solpol został włączony ze względu na swoją wartość historyczną i architektoniczną.