Spacerem po Woli

i

Autor: Archiwum Architektury

Spacerem po Woli

2017-08-18 18:04

Stowarzyszenie Masław zaprasza na ostatnie cztery spacery w ramach cyklu: „Po Woli do Woli 7. Kolej na komunikację!”. Uczestnicy wycieczek poznają najważniejsze zabytki dzielnicy i dowiedzą się jaką rolę odegrała w historii rozwoju stołecznego transportu.

„Po Woli do woli 7. Kolej na komunikację!” to cykl wycieczek, których uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi zabytkami Woli oraz zagadnieniami związanymi z rozwojem transportu. Często, mówiąc o Woli, spotykamy się z takimi określeniami jak „Wola wielokulturowa”, czy „Wola robotnicza”. Tymczasem trochę zapominamy o tym, jak olbrzymi wkład dla rozwoju komunikacji w Warszawie miała ta dzielnica - mówi Patrycja Jastrzębska, koordynatorka spacerów. To tutaj, przy ulicy Przyokopowej w 1905 r. rozpoczęto budowę Elektrowni tramwajowej, która zrewolucjonizowała transport miejski. W dzielnicy tej powstała wtedy spora społeczność tramwajarska, dla której to budowano nie tylko domy, ale także szkoły czy przedszkola” - dodaje. Prowadzący wycieczki pokażą jak rozwój transportu na Woli wpłynął na przekształcenie tej dzielnicy z rolniczo-rzemieślniczej w przemysłową. Uczestnicy spacerów będą mieli okazję sami się przekonać jak zmieniała się komunikacja na Woli przez dziesięciolecia – od wozów konnych i tramwajów konnych po nowoczesny, współczesny transport. Wycieczkom po Woli towarzyszy konkurs fotograficzny. Jego tematem są miejsca odwiedzane podczas spacerów (obiekty, przestrzenie, zdarzenia, ludzie). Zdjęcia należy przesyłać na adres: maslaw.org@gmail.com z dopiskiem „fotowola” do dnia 10 października 2017 r. Laureaci otrzymają nagrody książkowe.

Program spacerów (opisy organizatora):

Kolejarskie zagłębie na Czystem – wycieczka rowerowa 26.08.2017 (sob.), godz. 12 Zbiórka: róg ulic Kasprzaka i Ordona, południowa strona ulicy Kasprzaka Prowadzenie: Krzysztof Olszak

Uczestnicy wjadą do kolejowego świata, który na terenie Czystego powstawał od XIX wieku. Poznają różne oblicza tego miejsca. Zobaczą kolejną Warszawę Główną, jaką znali nieliczni. Będą też te miejsca gdzie mieszkali kolejarze i lokomotywy. Poznają miejsce, gdzie rozpoczęła się elektryfikacja kolei w Polsce. Porównają różne oblicza kolejowej architektury od czasów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej aż do współczesności.

W cieniu pociągu pancernego: Linia Kolei Obwodowej i Osiedle Koło w Powstaniu Warszawskim 17.09.2017 (niedz.), godz. 12 Zbiórka: przystanek tramwajowy Deotymy 02 w stronę Bemowa Prowadzenie: Paweł Brudek

Uczestnicy będą spacerować po terenach pierwszych walk Obwodu III AK „Wola”, gdzie doszło do zaciętych starć między żołnierzami AK i AL oraz siłami niemieckimi, próbującymi spacyfikować najbardziej wysuniętą na zachód część powstańczej Warszawy. Nieco zapomniane na tle walk Zgrupowania Radosław pozostają miejsca walk obszaru Osiedla Koło, gdzie szturmowano szkoły na rogu Ożarowskiej i Deotymy oraz na ul. Gostyńskiej zamienione na koszary Wehrmachtu. Omówione zostaną tragiczne zdarzenia upamiętnione na domu przy ul. Obozowej 76. Wyjaśniona zostanie rola strategiczna Kolei Obwodowej oraz położonej nieopodal wiaduktu kolejowego nad ul. Obozową niemieckiej bazy paliwowej przy ul. Młynarskiej, nazywanej popularnie „Naftusią”.

Znikające trasy i linie 24.09.2017 (niedz.), godz. 12 Zbiórka: róg ulic Chłodnej i Towarowej Prowadzenie: Kuba Madejski

Uczestnicy spacerować będą szlakiem dawnych tras i linii, które niegdyś krążyły po dzielnicy. Zobaczą pozostałości torów w ulicy (nie tylko Chłodna!), zapoznają się z archiwalnymi zdjęciami. Przewodnik opowie również o liniach, które komunikowały Wolę z pozostałymi dzielnicami, jak choćby o 8, która nie tak dawno przestała kursować.

Ogórkiem po Woli – wycieczka autokarowa 08.10.2017 (niedz.), godz. 12 Zbiórka: przed d. Dworcem Głównym, ul. Towarowa 3 Prowadzenie: Kuba Madejski/Włodzimierz Maj Obowiązują zapisy (dwa tygodnie przed wydarzeniem)

Uczestnicy przejadą przez całą dzielnicę wzdłuż i wszerz oglądając wszystkie najważniejsze zabytki (a także te mniej znane) jak Gazownię, Redutę Sowińskiego, czy modernistyczne osiedle na Kole. Wycieczka zacznie się i zakończy na placu przy dawnym dworcu Warszawa Główna. Podczas wycieczki organizatorzy zwrócą szczególną wagę na zagadnienie komunikacji na Woli.