fotka z /zdjecia/swiatlotrysk.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Światłotrysk

2009-11-02 1:00

Neon, w kształcie wielkiej szklanki z uciekającymi w niebo bąbelkami różowej oranżady ma 17 metrów wysokości i został zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego. Instalacja znajduje się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, na terenie warszawskiego parku Kępa Potocka.

Praca nad neonem trwała niemal dwa lata. Celem projektu jest nie tylko zaprezentowanie twórczości Gomulickiego w ulubionej przez niego otwartej przestrzeni miejskiej, ale też umieszczenie jej na terenie dzielnicy Żoliborz, z którą jego rodzina związana jest od pokoleń.

Maurycy Gomulicki o projekcie: Uprawiam róż, bo naprawdę uważam, że trzeba na serio zajmować się przyjemością, urodą i rozkoszą. I nie jest to z mojej strony namawianie do tępego egoistycznego hedonizmu tylko do rewizji wyobrażeń o tym co w świecie jest ważne. Nie zgadzam się na prymat śmierci nad życiem i cierpienia nad przyjemnością. Przyglądając się kulturze można odnieść wrażenie, że tragedia nas pobudza, a szczęście usypia. Jeżeli nawet tak jest, to może warto coś tu zmienić. Przyjemność powszechnie postrzegana jest jako coś powierzchownego. Ci którzy nie ulegają jej bezmyślnie najczęściej wietrzą w niej podstęp, wstydzą się jej. Jest taka niepoważna. Czy aby na pewno? Co jest ważne? Czy dramat człowieka jest jego jedynym paradygmatem, jedyną możliwością? Co z rajskim ogrodem? Czy gdybyśmy więcej uwagi poświęcali urodzie życia w różnych jej przejawach, analizowali i tworzyli więcej "różowych" potencjałów świat nie byłby lepszy?

Maurycy Gomulicki (rocznik 1969) artysta, grafik, fotograf, kolekcjoner, antropolog kultury popularnej, autor instalacji przestrzenych i krótkich form filmowych. Sztuki Piękne studiował w Warszawie, Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Konsultant i współautor projektu ABCDF - słownik wizualny Meksyku Miasta (2000-2002). W 2007 r. ukazał się album jego fotografii Warszawy W-WA, wydany przez Fundację Bęc Zmiana. Jego ostatnie realizacje na dużą skalę to Pink Bridge (San Diego Children's Museum, 2008), Fertilty Pop (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2008) i Perła (DTP Wigry, 2009). Aktualnie prace Gomulickiego są pokazywane w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie na wystawie Schizma. Sztuka polska lat 90. Współpracuje z warszawską Galerią LeTo. Czas dzieli pomiędzy Warszawę i Meksyk.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana. www.funbec.eu


Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej od m.st. Warszawy oraz wsparciu udzielonemu przez Samorząd Dzielnicy Żoliborz.

Na tegoroczny cykl interdyscyplinarnych wydarzeń SYNCHRONICITY_2 składają się projekty, których głównym punktem odniesienia jest woda, ale i inne płyny jako pochodne czystej wody: ruch rzeki, przepływy, przyjemność przebywania w pobliżu przepływającej wody, obserwowanie przyrody i tego jak wpływa na człowieka. www.synchronicity.pl

fot. www.flickr.com/photos/siwa

fotka z /zdjecia/swiatlotrysk.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury