Architektura MuratorWydarzeniaŚwiatowy Dzień Architektury w Opolu

Światowy Dzień Architektury w Opolu

Wystawy, prezentacje, dyskusje i warsztaty dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Architektury w Opolu.

Światowy Dzień Architektury w Opolu
Projekt Public Farm1 zrealizowany w 2008 roku na dziedzińcu nowojorskiej MoMA przez amerykańskiebiura WORKac, fot. Elizabeth Felicella, dzięki uprzejmości WORKac

Już w najbliższy piątek 1 lipca obędzie się uroczyste otwarcie obchodów Światowego Dnia Architektury w Opolu. Tego dnia w siedzibie władz miasta zaplanowano liczne wykłady i prezentacje uznanych autorytetów w dziedzinie architektury – o wizjach teatru w XXI wieku opowiedzą Andrzej Kadłuczka i Piotr Obracaj, o wrocławskich Nowych Żernikach – Zbigniew Maćków, a o wykorzystaniu drewna w architekturze Japonii – Dawid Rószczka, która tego dnia na rynku przed ratuszem zrealizuje również drewniany pawilon. W ramach wydarzenia przewidziano też otwartą dyskusja z udziałem lokalnych dziennikarzy, mieszkańców i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego – uczestnicy wspólnie zastanowią się, czym jest architektura dla miasta i jaka jest jej rola. Na rynku będzie można ponadto zobaczyć plenerową wystawę prezentującą prace szwajcarskiej pracowni Vogt Landscape Architects, amerykańskiego biura WORKac oraz kolumbijskiego El Equipo de Mazzanti, których przedstawiciele gościli w tym roku we Wrocławiu w ramach specjalnej edycji projektu DużeA. Pawilon i ekspozycja dostępne będą dla zwiedzających przez cały tydzień. Organizatorem wydarzenia jest Opolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Światowy Dzień Architektury w Nysie Wystawa prezentująca dokonania opolskich architektów, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje na temat społecznej roli architekta to tylko niektóre z atrakcji Światowego Dnia Architektury w Nysie.