Architektura MuratorWydarzeniaSzczecińska architektura na kartach do gry

Szczecińska architektura na kartach do gry

Już wkrótce ukaże się kolekcjonerska seria kart, przedstawiających najbardziej charakterystyczne przykłady szczecińskiej architektury.

Karty Architektury w Szczecinie

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Sachanowicz, architekt i autor bloga Architektura w Szczecinie. Zorganizowana przez niego akcja crowdfoundingowa zakończyła się dużym sukcesem - zebrano 134% zakładanej kwoty. Według mnie Karty Architektury w Szczecinie będą zarówno interesującą pamiątką z wizyty w Szczecinie, jak też atrakcyjnym przedmiotem kolekcjonerskim - mówi Sachanowicz. Na 54 karach znajdą się syntetyczne rysunki przedstawiające 52 obiekty szczecińskiej architektury, wraz z krótkim opisem, informacją o autorach i czasie powstania. Oprócz słynnych już obiektów reprezentujących architekturę najnowszą, takich jak choćby Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza projektu Estudio Barozzi Veiga, karty będą przedstawiać przykłady architektury nowoczesnej i powojennego modernizmu, wśród nich m.in. Kościół pw. Świętej Rodziny, projektu Adolfa Thesmachera z 1931 roku, czy wzniesione w 1959 roku Kino Kosmos projektu Andrzeja Korzeniowskiego. W przyszłości pomysł może zyskać kontynuację w formie cyfrowej, gdzie każdy z prezentowanych na kartach obiektów uzyska dłuższy opis i lokalizację na mapie Szczecina. Kolejnym krokiem może być przewodnik architektoniczny po Szczecinie mojego autorstwa - zapowiada inicjator projektu.

Tagi:
Morskie centrum w Szczecinie Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.