Architektura MuratorWydarzeniaSzczecińska talia architektury

Szczecińska talia architektury

Zamek Książąt Pomorskich i katedra św. Jakuba, kino Kosmos, pawilony handlowe CEZAS i Barbara, Aula Kopernikańska PAM i zespół Wojewódzkiego Domu Sportu to tylko niektóre szczecińskie obiekty uwiecznione na talii kart do gry, która trafiła na rynek pod koniec 2016 roku. Projekt powstał z inicjatywy Tomasza Sachanowicza, młodego szczecińskiego architekta działającego pod szyldem S.LAB architektura, a sfinansowany został dzięki platformie crowfundingowej – pisze Marek Sietnicki.

Karty Architektura w Szczecinie
52 karty są zapisem historii szczecińskiej architektury. Pomysł i projekt serii kart do gry Architektura w Szczecinie: Tomasz Sachanowicz, S.LAB Architektura; fot. S.LAB Architektura

Pod koniec zeszłego roku trafiły na rynek karty do gry Architektura w Szczecinie. To projekt Tomasza Sachanowicza, młodego szczecińskiego architekta działającego pod szyldem S.LAB architektura, sfinansowany dzięki crowfundingowi na platformie wspieram.to.

Powstanie kart zbiegło się z ostatnią falą sukcesów szczecińskiej architektury, ale przede wszystkim ma źródło w fascynacji tym miastem. Tomasz Sachanowicz jest założycielem portalu Architektura w Szczecinie, którego logo – syntetyczny plan tutejszego Zamku Książąt Pomorskich – zdobi odwrocia kart i Jokera.

Talia składa się z 52 kart ozdobionych graficznymi wizerunkami elewacji budynków. Pięć z nich to obiekty historyczne – od średniowiecza po barok (m.in. Zamek Książąt Pomorskich i katedra św. Jakuba).

Kolejnych kilka kart zajmują budynki reprezentujące neostyle przełomu XIX i XX wieku (m.in. pocztówkowe Wały Chrobrego). Na większości jednak zobaczymy Szczecin modernistyczny – od niemieckiej architektury przemysłowej lat 30. oraz monumentalnych ceglanych kościołów (z kościołem p.w. Świętej Rodziny Adolfa Thesmachera z 1931 roku jako asem pik), po obiekty lat 60.

Asem wśród nich jest kino Kosmos Andrzeja Korzeniowskiego, reprezentowanych jest też kilka wielorodzinnych domów mieszkalnych, a figurami są pawilony handlowe CEZAS i Barbara, Aula Kopernikańska PAM i zespół Wojewódzkiego Domu Sportu. Lata 70. to głównie realizacje Zbigniewa Abrahamowicza z Teatrem Letnim i kościołem p.w. św. Krzyża. Obiekty sakralne autorstwa profesorów Adama Szymskiego i Stanisława Latoura ilustrują również lata 80.

Sporą reprezentację w talii znalazła architektura wybudowana po 1989 roku. Mamy tu dwa asy: budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza autorstwa Estudio Barozzi Veiga (Mies van der Rohe Award 2015) oraz Centrum Dialogu Przełomy KWK Promes Roberta Koniecznego (Najlepsza Przestrzeń Publiczna Europy 2016 oraz Najlepszy Budynek Świata WAF 2016).

Dobór obiektów jest czysto subiektywny i zdradza fascynacje autora architekturą modernistyczną lat 60. Jego selekcję można uznać za reprezentatywną dla sporej części młodych szczecińskich architektów, którzy biorą udział w akcjach obrony powojennych budynków przed rozbiórką i plagą termomodernizacji. Należy docenić także wartość popularyzatorską pomysłu, który staje się kolejnym elementem układanki wydobywającym współczesną architekturę z cienia obojętności czy wręcz wrogości. Karty zostały zauważone m.in. przez magazyn „Domus”, który ostatnio umieścił o nich wzmiankę na portalu loves.domus.it. Trwają prace nad internetową mapą prezentującą obiekty z talii.

Tagi:
Westival Architektury 2019: przegląd najciekawszych wydarzeń Już 15 października rusza kolejna edycja Westivalu Architektury w Szczecinie, tym razem pod hasłem „Kosmopolis. Przyszłość miast”. W programie dyskusje poświęcone futurologii w projektowaniu i architektonicznym innowacjom ze Skandynawii, a wśród gości między innymi Jacek Damięcki, Anna Molenda i Edwin Bendyk.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci.
Stadion miejski w Szczecinie Władze Szczecina przymierzają się do budowy nowoczesnego stadionu miejskiego według projektu Biura Architektonicznego Dedeco.
Wyniki konkursu na plac Orła Białego w Szczecinie W konkursie na zagospodarowanie jednej z najważniejszych przestrzeni publicznych Szczecina zwyciężyło lokalne biuro Orłowski Szymański Architekci. Był to pierwszy konkurs w mieście, w którym swoje uwagi na temat nadesłanych prac mogli przekazać sędziom reprezentanci strony społecznej.
Kolejna edycja programu Kształtowanie przestrzeni w Szczecinie Osiem szkół ponadpodstawowych zgłosiło się w Szczecinie do tegorocznej edycji programu Kształtowanie przestrzeni. W prowadzeniu zajęć nauczycielom pomagać będą doktoranci z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.