Szkło od wiedeńskiego architekta

i

Autor: Archiwum Architektury Szklanki (tzw. War Glasses), projekt: Josef Hoffmann, 1914-1916, fot. Wolfgang Woessner/MAK

Szkło od wiedeńskiego architekta

2016-04-29 21:38

Szkło od ponad stu lat niezmiennie fascynuje architektów, nie tylko jako budulec, ale także samo w sobie jako materiał – elastyczne tworzywo symbolizujące nowoczesność i postęp. Wystarczy wspomnieć wazę Savoy zaprojektowaną przez Alvara Aalto, butelkę wódki stworzoną przez Franka Gehry`ego czy butelkę wina według pomysłu Zahy Hadid. W weneckim LE STANZE DEL VETRO można zobaczyć początki tej fascynacji – szklane przedmioty z pierwszych dekad XX wieku projektu wiedeńskich architektów.

Wystawa The Glass of the Architects. Vienna 1900-1937 powstała we współpracy z Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu (MAK Vienna). Prezentowane są na niej prace tak znanych dziś przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu, jak Josef Hoffmann (1870-1956), Koloman Moser (1868-1918), Joseph Maria Olbrich (1867-1908) czy Adolf Loos (1870-1933). Zobaczymy ponad 300 przedmiotów, jak na tamte czasy radykalnie nowoczesnych – zastawę stołową, wazony, flakony na perfumy i inne obiekty produkowane przez najlepsze austriackie wytwórnie (m.in. E. Bakalowits & Söhne i J. & L. Lobmeyr). Co ciekawe architekci nie tylko opracowywali projekty, ale także uczestniczyli w samym procesie produkcyjnym w hutach, po to, by w pełni wyzyskać możliwości materiału, jakim jest szkło. Taka nowa rola projektanta była zgodna z zasadami głoszonymi przez słynnego nauczyciela wiedeńskich architektów Otto Wagnera i organizację Wiener Werkstätte. Atrakcją wystawy jest tzw. Buduar wielkiej gwiazdy (Boudoir d'une grande vedette) - zrekonstruowana lustrzana sala projektu Josefa Hoffmanna, która powstała na Wystawę Światową w Paryżu w 1937 roku.

Do 31 lipca, LE STANZE DEL VETRO, wyspa San Giorgio Maggiore w Wenecji

www.lestanzedelvetro.org