Tęczowa wieża w Mediolanie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe

Tęczowa wieża w Mediolanie

2016-04-26 12:36

Do wykonania nowej elewacji betonowej wieży z 1964 roku wykorzystano około 100 tysięcy ceramicznych płytek w 14 kolorach. Dziś Torre Arcobaleno to jeden z symboli Mediolanu.

AutorzyStudio Original Designers 6R5 Network

Ubiegłoroczne Expo w Mediolanie pociągnęło za sobą zakrojone na szeroką skalę miejskie inwestycje, przede wszystkim o charakterze infrastrukturalnym. Wystawa światowa stała się także pretekstem do przeprowadzenia szeregu przedsięwzięć mających na celu poprawę estetyki miasta. Jednym z takich projektów była renowacja zbiornika wodnego, położonego w dzielnicy biznesowej, około dwa kilometry na północ od centrum Mediolanu. Wysoki na 35 metrów obiekt, powstał w 1964 roku, na terenie ważnej stacji kolejowej Porta Garibaldi.

Pierwsza modernizacja wieży odbyła się z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1990 roku. Opracowanie projektu powierzono sekcji architektonicznej zespołu projektowego Original Designer 6R5. Nad koncepcją pracowali Francesco Roggero, Bruno Rossio, Giuseppe Bossi i Albino Pozzi. Betonowe elewacje zostały pokryte geometrycznym wzorem w 14 różnych odcieniach. Wykorzystano w tym celu ponad 100 tys. płytek o wielkości 10x10 cm, które ułożono tak, by podkreślić kształt wieży – szerokiej w podstawie i cokole, o zwężającym się trzonie. Kolorowe ceramiczne płytki zostały dostarczone przez Marazzi Ceramiche, natomiast materiały niezbędne do montażu udostępniła firma Mapei.

Z okazji Expo 2015 w Mediolanie obiekt poddano ponownej renowacji, w którą zaangażowały się te same firmy, które pracowały nad jej modernizacją 25 lat wcześniej. One też poniosły koszty wykonanych prac. Dziś kolorowa wieża stanowi jeden z symboli miasta oraz znaki rozpoznawczym dzielnicy.