Architektura MuratorWydarzeniaTop 10 architektonicznych książek na wakacje

Top 10 architektonicznych książek na wakacje

Wybieracie się na wakacje, ale nie możecie się zdecydować, jaką książkę zabrać ze sobą? Polecamy kilka pozycji z naszej biblioteki, z którymi na pewno nie będziecie się nudzić. Są tu zarówno wydawnicze nowości, jak i znane od kilku lat klasyki, literatura i przewodniki.

Kobieta czytająca książkę
Kobieta czytająca książkę na plaży; Archiwum Fotograficzne rodziny Lis-Olszewskich, z archiwum NAC

Wszystkie z prezentowanych niżej publikacji były recenzowane na łamach „Architektury murator”. Tytuły książek stanowią odnośniki do treści tych artykułów.

1. Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere to drukowana kontynuacja strony internetowej Cabin Porn, stanowiącej zbiór zdjęć i opisów „małej architektury” nadesłanych przez internautów z całego świata. Cały projekt ma swoją historię i specyficzną linię powstawania – gromadzi domy projektowane nie przez ikony architektury, ale przez zwykłych ludzi, z potrzeby bliskości z naturą i poszanowaniem miejsca.

Cabin Porn
Zach Klein, Steven Leckart, Cabin Porn: Inspiration for Your Quiet Place Somewhere, Little, Brown and Company 2015

2. Le Corbusier. Architekt jutra to biografia jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku autorstwa Anthony’ego Flinta. Napisaną przystępnym językiem książkę czyta się jednym tchem. Autor przypomina zarówno najważniejsze dzieła Le Corbusiera, jak i mniej znane projekty, okraszając opowieść anegdotami z jego życia prywatnego.

Le Corbusier. Architekt jutra
Anthony Flint, Le Corbusier. Architekt jutra, Tłum. Dominika Cieśla-Szymańska, Wydawnictwo W.A.B 2017

3. Sekretne życie drzew
Z książki Petera Wohllebena dowiadujemy się m.in., jak wiele aspektów życia obecnych jest w lesie i jak bardzo nie chcemy tego zauważać. Zbieranie dowodów na ich istnienie przypomina zresztą powieści kryminalne, a i literacki język autora nie stara się takiemu wrażeniu zaprzeczać.

Sekretne życie drzew

4. We wstecznym lusterku. Architektura i samochody w XX wieku
Książka Łukasza Wojciechowskiego w przystępny sposób ukazuje powiązania pomiędzy samochodem i architekturą. Autor płynnie wiedzie nas po architekturze autostradowej i pomysłach na ukrycie dróg szybkiego ruchu pod megastrukturami. Przedstawia także rozmaite wizje architektów, jak powinien wyglądać samochód.

We wstecznym lusterku
Łukasz Wojciechowski, We wstecznym lusterku. Architektura i samochody w XX wieku, Wydawnictwo Unpubleashed SARP Oddział we Wrocławiu 2014

5. Niewidzialne miasta Italo Calvino
Książka Italo Calvino to powieść bez fabuły, którą otwiera się w dowolnym miejscu – w trakcie jednej z rozmów Marko Polo z cesarzem Chin Kubłaj-Chanem. Podróżnik opowiada o miastach jego imperium, które zobaczył. Nie są to jednak miasta rzeczywiste, lecz literacka fikcja, mistrzowsko ujęta w słowa przez autora. W jednej chwili czytelnik przenoszony jest w świat wyobraźni, do architektury ze snów.

Italo Calvino, Niewidzialne miasta
Italo Calvino, Niewidzialne miasta, W.A.B. 2013

6. Jutaku: Japanese Houses
W książce Naomi Pollock znajdziemy ponad 400 projektów przedstawionych za pomocą jednego zdjęcia, co pozwala spojrzeć na współczesną architekturę Japonii w szerszej perspektywie. Książka usystematyzowana jest w sposób geograficzny, więc możemy poczuć się jakbyśmy odbywali podróż odwiedzając poszczególne japońskie miasta.

Jutaku: Japanese Houses
Naomi Pollock, Jutaku: Japanese Houses, Phaidon 2015

7. Fragments of Metropolis
Kiedy księgarski rynek podbijają publikacje o modernizmie czy socmodernizmie, dwaj architekci – Christoph Rauhut i Niels Lehmann – odkurzają nieco zapomniany architektoniczny nurt, który rozwijał się po pierwszej wojnie światowej w Europie Północno-Zachodniej i Środkowej. Doskonale wydane i przemyślane od strony edytorskiej książki posłużą jako przewodniki, bo zawierają mapki i indeksy.

Fragments of Metropolis. Berlin/ Fragments of Metropolis. Rhein & Ruhr
Christoph Rauhut, Niels Lehmann, Fragments of Metropolis. Berlin/ Fragments of Metropolis. Rhein & Ruhr, Hirmer 2015 i 2016

8. Kroniki zakopiańskie to seria pasjonujących opowieści z historii Podhala – od XVII wieku aż do 1939 roku. Szczególnie tuż przed wojną Zakopane było miejscem wyjątkowym, gdzie rodowici górale spotykali się z intelektualistami z wielkich miast, a kultura góralska inspirowała artystów i architektów. Ślady, które po sobie zostawili, wciąż obecne są w przestrzeni miasta.

Kroniki zakopiańskie
Maciej Krupa, Kroniki Zakopiańskie, Wydawnictwo Czarne 2015

9. Italomodern - architektura północnych Włoch 1946-1976
Ponad dwieście realizacji zaprezentowanych poprzez setki zdjęć, rzuty i syntetyczne opisy. Italo-modern to imponujący przewodnik po powojennej architekturze północnych Włoch, wynik podróży i badań odbytych na przestrzeni niemal 10 lat przez braci Martina i Wernera Feiersingerów.

Italomodern 1
Italomodern 1, Park books 2015 (pierwsze wyd. 2012, Springer Wien New York)

10. Księga zachwytów
Filip Springer, autor takich książek jak „Miedzianka” czy „Wanna z kolumnadą” przejechał całą Polskę opisując wzniesione w przeciągu ostatnich stu lat gmachy, które są piękne lub koszmarne, zachwycają lub straszą. Książka jest nie tylko przewodnikiem po polskiej architekturze ostatnich ponad stu lat. To także opowieść o polskiej historii, guście i myśleniu o przestrzeni.

Filip Springer, Księga zachwytów
Filip Springer, Księga zachwytów, Agora 2016
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.