Architektura MuratorWydarzeniaTubądzin Design Days 2020: spotkajmy się on-line!

Tubądzin Design Days 2020: spotkajmy się on-line!

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Tubądzin Design Days miała odbyć się w 9 polskich miastach. Z uwagi na zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 wydarzenie przeniesione zostało jednak do sieci. Przed nami trzy panele z udziałem m.in. Jakuba Szczęsnego, Borisa Kudlički, Jerzego Hausnera, Zuzanny Skalskiej i Jacka Santorskiego.

Tubądzin Design Days 2020: spotkajmy się on-line!
Jedna z poprzednich edycji Tubądzin Design Days

Tubądzin Design Days to cykl spotkań odbywających się w różnych miastach Polski, towarzyszący międzynarodowemu konkursowi Tubądzin Design Awards. Celem każdej edycji jest pobudzenie dyskusji na temat wyzwań stojących przed branżą architektoniczną i popularyzacja najlepszych rozwiązań w kreowaniu przestrzeni. Tegoroczne wydarzenie zostanie poszerzene o zagadnienia ekonomiczne. To, co w tej chwili żywo interesuje zarówno biura projektowe, jak i inwestorów, deweloperów, salony sprzedaży czy producentów, to kształtowanie się decyzji konsumenckich po pandemii oraz reakcje pozostałych graczy na rynku na nową sytuację – czytamy w informacji prasowej. Tubądzin Design Days 2020 startuje już 9 czerwca. Wydarzenie podzielone będzie na trzy tematyczne moduły: Architektura, Biznes i Design. Zaproszeni eksperci postarają się znaleźć odpowiedź na pytania o to, jak zmieni się świat architektury i designu po doświadczeniu pandemii. Poniżej publikujemy szczegółowy program Tubądzin Design Days 2020.

ARCHITEKTURA, W jaki sposób COVID-19 wpłynie na nowo powstające przestrzenie?
Kiedy: 9 czerwca, godzina 18.00
Gdzie: strona wydarzenia na Facebooku
Goście: Jakub Szczęsny, architekt, Boris Kudlička, scenograf, architekt, projektant, Jacek Santorski, psycholog społeczny, psycholog biznesu
Prowadzenie: Jarosław Kuźniar, dziennikarz, podróżnik, CEO Kuźniar Media

Nagła, wymuszona konieczność kilkumiesięcznego pozostania w domu dla wielu z nas jest okazją do przemyśleń. Utrudnienia życia codziennego związane z nowymi przepisami pokazały, jak praktycznie cały świat nie jest dostosowany do sytuacji kryzysowych. Budynki mieszkalne, sklepy, szpitale, miejsca pracy i szkoły okazały się kompletnie nieprzygotowane do nagle zmieniającego się świata. Czy można było temu zapobiec i w swoich projektach przewidywać wyzwania przyszłości? Czy postepidemiczne doświadczenie zmieni sztukę projektowania, czy wszystko wróci do stanu „przed”? Jak zaprojektować przestrzeń, którą można „modelować” zależnie od zmieniających się potrzeb? Czy jest to możliwe? Jak zmieniają się nasze miejsca pracy? Czy zrezygnujemy np. z open space’ów?

BIZNES, Jak obecna sytuacja wpłynie na rynek nieruchomości?
Kiedy: 16 czerwca, godzina 18.00
Gdzie: strona wydarzenia na Facebooku
Goście: Jerzy Hausner, ekonomista, Michał Sapota, prezes HRE Investments, Amadeusz Kowalski, wiceprezes zarządu Grupy Tubądzin
Prowadzenie: Roman Młodkowski, prezes zarządu BIZNES24, dziennikarz biznesowy

Branża mieszkaniowa konsekwentnie rośnie z roku na rok i nic nie zapowiadało gwałtownych zmian, które mogą nastąpić. Ostatni ogólnoświatowy kryzys w roku 2008 spowodował kilkuletni okres obniżonych cen nieruchomości. Czy doświadczenie z poprzedniej sytuacji pozwoliło firmom wprowadzić rozwiązania, które ograniczyły ryzyko do minimalnego poziomu? Czy paradygmat stałego wzrostu gospodarczego zostanie sprawdzony przez obecną sytuację i nabywców? Czy obecna sytuacja „przyhamuje” branżę budowlaną podobnie do poprzedniego kryzysu? Jeśli tak, to czy następne 3 lata będą kluczowe dla rozpoczętych już inwestycji? Gdzie w tym wszystkim znajduje się człowiek jako nabywca? Na ile zapotrzebowanie na mieszkanie/lokal biurowy sprosta aktualnym planom deweloperów i ich przyszłym inwestycjom? Czy ewentualna zmiana trybu pracy na home office byłaby realnym zagrożeniem dla rynku wynajmu?

DESIGN, Sygnały zmian w projektowaniu i biznesie – konsumpcja i dalsze wyzwania
Kiedy: 23 czerwca, godzina 18.00
Gdzie: strona wydarzenia na Facebooku
Goście: Zuzanna Skalska, analityczka trendów, Małgorzata Szczepańska, redaktorka naczelna „Elle Decoration”, Maciej Zień, projektant
Prowadzenie: Łukasz Radwan, dziennikarz, promotor sztuki

Design jako sztuka projektowania z założenia zajmowała się tym, by dostosować najbliższe otoczenie do wymagań człowieka. Złożony proces projektowy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat został zastąpiony przez umasowioną formułę, która przestała stawiać potrzeby człowieka w centrum zainteresowania. Ponadczasowa estetyka i trwałość z biegiem czasu zamieniła się w masową produkcję i chwilową modę. Rzeczy starzeją się dziś szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – od mebli przez sprzęt elektroniczny aż do przedmiotów codziennych. Pytanie teraźniejszości brzmi, czy design może stać w opozycji do nadmiernej konsumpcji? W jakim stopniu designerzy tworzą dziś rzeczy i wnętrza trwałe, a nie sezonowe? Czy ludzie będą chcieli dalej kupować tanie i szybko zużywające się produkty? Jak sprawić, by przedmioty stały się trwałe i zarazem dostępne dla wszystkich? Czy kryzys handlu detalicznego wpłynie na konsumpcję w branży fashion?

Tubądzin Design Days 2020: spotkajmy się on-line!
Grafika promująca Tubądzin Design Days 2020
Tagi:
Autor: (Red.)
Muzeum kontra pandemia Z powodu pandemii drastyczne spadki w liczbie zwiedzających zanotowały nawet największe muzea na świecie. Luwr odwiedziło o 72% mniej gości niż w roku 2019, a Rijksmuseum o 75%. Jak muzea radzą sobie w trudnym czasie covidowych lockdownów? I w jaki sposób w związku z tym zmienią się w przyszłości?
Przestrzenie pracy w czasach pandemii Architektura miejsc pracy powinna dziś charakteryzować się możliwością łatwego dostosowywania do obostrzeń i ograniczeń, które znienacka spadają na inwestorów i architektów. Rozwiązania projektowe i technologiczne nie sięgały nigdy dotąd w sferę wymogów epidemiologicznych. Obecnie nie możemy już jednak projektować bez świadomości „pandemicznej” – pisze Grzegorz Stiasny.
Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne”. Wymagania prawne, zasady projektowania i przykłady wzorcowych rozwiązań omówiają Maciej Morawski z działu Professional firmy Dyson na terenie Polski oraz Anna Dąbrowicz, projektantka instalacji sanitarnych w Biurze Projektów SANMED.
Mobilność w mieście (po)pandemii Aby dać mieszkańcom szansę przemieszczania się przy zachowaniu dystansu społecznego, w 2020 roku w miastach na całym świecie zaczęto wprowadzać udogodnienia dla pieszych i rowerzystów. Działano za pomocą prostych środków: zwężenie pasów ruchu, poszerzenie chodników, wyznaczenie na jezdni ścieżek rowerowych. Jak pandemia zmieniła naszą mobilność, a także środki transportu? I jaką lekcję miasta oraz my wszyscy możemy wyciągnąć z kryzysowej sytuacji roku 2020?
Włochy gotowe do szczepień na COVID-19 Na prośbę włoskich władz Stefano Boeri zaprojektował społecznie mobilne punkty szczepień na COVID-19. Niewielkie pawilony z symbolicznym wizerunkiem pierwiosnka staną wkrótce w przestrzeni wszystkich miast i miasteczek tego kraju.
Uzdrowisko Ustroń na potrzeby walki z COVID-19 Jeden z budynków zespołu uzdrowiskowego w Ustroniu będzie udostępniony osobom z SARS-CoV-2. Do dyspozycji pacjentów zostanie przekazanych ok. 170 łóżek.