Architektura MuratorWydarzeniaUIA 2017 Seoul – Światowy Kongres UIA w Korei. Paneliści, tematy, terminy zgłoszeń

UIA 2017 Seoul – Światowy Kongres UIA w Korei. Paneliści, tematy, terminy zgłoszeń

26. kongres Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się w Seulu we wrześniu 2017 roku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dominique Perrault, Kengo Kuma, Hani Rashid i Winy Maas. Zgłoszenia referatów przyjmowane są tylko do końca listopada.

UIA 2017 Seoul – Światowy Kongres UIA w Korei. Paneliści, tematy, terminy zgłoszeń
Centrum konferencyjno-wystawowe COEX w Seulu, na terenie którego  zaplanowano większość wydarzeń UIA 2017 Seoul; fot. materiały prasowe COEX

Kongres Międzynarodowej Unii Architektów odbędzie się już po raz 26. Tym razem architekci spotkają się w Seulu w Korei Południowej. Przez osiem dni, od 3 do 10 września 2017 roku, blisko 30 tysięcy uczestników ze 124 państw dyskutować będzie nad przyszłością miast i wyzwaniami, jakie stoją przed światowymi metropoliami. Głównym tematem UIA 2017 Seoul będzie Dusza miasta (Soul of City). Jean-Luc Godard powiedział kiedyś: „Kurczak jest zwierzęciem z wnętrzem i zewnętrzem. Usuń zewnętrze, pozostanie wnętrze. Usuń wnętrze, zobaczysz duszę”. Miasto, niczym kurczak Godarda, również może być traktowane jak żywy organizm. Zewnętrzna powłoka miasta to ogólne wrażenie, jakie wywołują poszczególne jednostki lub jego masterplan, organy wewnętrzne to elementy miejskiej struktury takie jak place, ulice i budynki. (...) W kontekście poszukiwania duszy miasta rola architektów wydaje się nie do przecenienia. To oni tworzą konkretne i zróżnicowane miejsca do życia poprzez konwergencję kultury, przyrody i przyszłości. Wysiłki te zostaną przedstawione podczas kongresu w ramach trzech podtematów: Kultura, Przyszłość i Natura – piszą organizatorzy.

Program UIA 2017 Seoul będzie też okazją do zaprezentowania własnych projektów bądź realizacji i opracowań naukowych pośrednio bądź bezpośrednio odnoszących się do hasła głównego. Termin zgłaszania streszczeń założeń autorskich lub esejów upływa 30 listopada 2016 roku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.uia2017seoul.archi/congress/e_congress_01.asp w języku angielskim, rosyjskim, francuskim i hiszpańskim.

 

Kongres UIA 2017 Seoul odbędzie się w centrum konferencyjno-wystawowym COEX na terenie kompleksu World Trade Center Seoul. Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się David Leatherbarrow, Dominique Perrault, Billie Tsien, John Peponis, Wilfried Wang, Alvaro Puntoni, Kengo Kuma, Hchioh Sang Seung, Xiaodong Li, Hani Rashid, Thomas Terayama, Winy Maas i Minsuk Cho.

Ławka korzeń w Seulu W centrum stolicy Korei Południowej powstała drewniana instalacja przypominająca korzeń gigantycznego drzewa. Projekt powstał na bazie algorytmu, a jego pomysłodawcą jest architekt Yong Ju Lee.
Salon Diora w Seulu Obiekt stanął w pierzei Apgujeong – eleganckiej ulicy o uporządkowanej, regularnej zabudowie mieszczącej sklepy i butiki największych marek modowych. Jego elewację ukształtowano na podobieństwo miękko falującej tkaniny z jedenastu precyzyjnie dopasowanych, wysokich na 20 i szerokich na 6 metrów paneli z włókna szklanego, które wylewano w drewnianych formach o różnych kształtach.
Pawilon River Culture w Daegu Najciekawsze zagadnienie techniczne: konstrukcja ściany zewnętrznej o geometrii dwukrzywiznowej powłoki z poduszek z półprzezroczystej folii ETFE, której wewnętrzną stronę stanowi ekran do wyświetlania projekcji
Centrum kulturalne w Seulu Najciekawsze zagadnienie techniczne: elewacja, pokryta 45 000 perforowanych paneli z blachy aluminiowej o różnych rozmiarach i promieniach gięcia, do realizacji których wykorzystano projektowanie parametryczne i narzędzia BIM
NAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY: Rezydencja Ambasadora Korei Południowej REZYDENCJA AMBASADORA KOREI POŁUDNIOWEJ W WARSZAWIENAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1989-1999ŻYCIE W ARCHITEKTURZE III EDYCJA