Architektura MuratorWydarzeniaUMWELT - najlepsza młoda pracownia świata 2016

UMWELT - najlepsza młoda pracownia świata 2016

Alejandro Aravena, Smiljan Radic, Mathias Klotz, Cristian Undurraga… A teraz nagroda Début Award 2016 dla najlepszej młodej pracowni świata przyznana architektom z biura UMWELT potwierdza, że „chilijska szkoła architektury” ma się świetnie.

UMWELT - najlepsza młoda pracownia świata 2016
Transmission Central, projekt: UMWELT + Juan Manuel Sepulveda, Santiago de Chile, 2013-2014. Renowacja stacji nadawczej chilijskiej telewizji polegała na dodaniu piętra i nowej perforowanej, betonowej „skóry”. Do stworzenia tej osłony architekci wykorzystali niedrogie prefabrykowane elementy zazwyczaj stosowane przy budowie parkingów i ogrodowych patio. Budynek znajduje się w Parque Metropolitano ma 300-metrowym wzgórzu San Cristobal, fot. Felipe Fontecilla/serwis prasowy

Zdobywcy Lisbon Architecture Triennale Millennium bcp Début Award zostali ogłoszeni 8 października podczas odbywającego się w Lizbonie triennale architektury. Jury wybrało ich spośród 10 finalistów, a tych wyłoniło dokonując oceny 140 zgłoszeń nadesłanych z 39 krajów i 5 kontynentów.

Biuro UMWELT zostało założone w 2011 roku w Santiago de Chile przez Ignacio Garcia Partarrieu (1984) i Arturo Scheideggera (1983) – absolwentów Universidad Catolica de Chile (www.umw.cl). Ich zrealizowane projekty to między innymi stacja nadawcza Transmission Central w Santiago, tymczasowy pawilon dla kultury Ambient 30_60, również w stolicy Chile, oraz budynek biurowy Integra Offices na jej obrzeżach. Niskobudżetowe obiekty UMWELT wyróżniają często nietypowe materiały z reguły niestosowane w architekturze i pomysłowe konstrukcje.

Dokonania tego obiecującego duetu to równocześnie zrealizowane projekty i trafne prace badawcze. Można znaleźć tu powiązania między krytycznym spojrzeniem na krajobraz i terytorium, jak również bardzo silne połączenie między myśleniem a realizacją konkretnych obiektów. Namysł i rygor konstrukcyjny prowadzą w tych pracach do odnowy formalnego języka obrazowego architektury – tak podsumował werdykt jury główny kurator triennale André Tavares.

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. euro. Wezmą także udział w konferencji kończącej Lisbon Architecture Triennale w dniach 7-11 grudnia. Nagrodę lizbońskiego triennale za całokształt dorobku otrzymało francuskie biuro Lacaton & Vassal.

Młodzi do Łodzi: prezentacja liderki Moniki Lemańskiej O szansach, jakie daje młodym architektom praca w dużej pracowni, działalności w warszawskim SARP-ie, a także o wyzwaniach i sukcesach rozmawiamy z Moniką Lemańską z pracowni WXCA, jedną z liderek tegorocznych konfrontacji Młodzi do Łodzi.
Polskie miasta przyszłości oczami młodych Zmniejszy się zjawisko „urban sprawl”, zniknie podział na lepsze i gorsze dzielnice, a nasze aglomeracje będą bardziej zielone i lepiej skomunikowane. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
ForMA 2020: II Forum Młodych Architektów Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020. W programie między innymi dyskusja na temat wartości prac projektowych i wyceny wynagrodzeń.
Architektura przyszłości 2020. Zgłoszenia 2020 European Architecture Program Future Architecture to więcej niż konkurs. Organizatorzy programu zapraszają młodych projektantów do nadsyłania innowacyjnych, przełamujących granice koncepcji dotyczących naszego otoczenia. Zwycięskie prace będą prezentowane podczas najważniejszych architektonicznych wydarzeń w całej Europie.
Festiwal Żywych Architektur 2020. Konkurs projektów Założeniem odbywającego się w Montpellier Festiwalu Żywych Architektur jest promowanie twórczości młodych architektów. Organizatorzy czekają na zgłoszenia projektów, które zostaną zrealizowane w przestrzeniach publicznych tego francuskiego miasta.
YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę „YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu”.