Architektura MuratorWydarzeniaUrbanistyka i współczesna architektura Warszawy. Miasto zrobione z przemysłem

Urbanistyka i współczesna architektura Warszawy. Miasto zrobione z przemysłem

W najbliższą sobotę (22 lutego 2014) i poniedziałek (24 lutego) Koło naukowe gospodarki przestrzennej SPATIUM Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na szóste z cyklu Spotkań Urbanistycznych. Warsztaty i konferencja z udziałem specjalistów – architektów, urbanistów i przedstawicieli innych dyscyplin – w całości poświęcone będą tematyce włączania przemysłu do zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Urbanistyka XXI wieku w Polsce często opiera się na rewitalizacji obszarów przemysłowych. Na tych terenach powstają centra handlowe, budownictwo mieszkalne czy obiekty kulturalne i rekreacyjne. Trendy te, choć zauważane tak w Polsce, jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych, niemal w całości odrzucają przemysłową przeszłość danego obszaru i prowadzą do zaniku jego tożsamości.

Na przełomie dziejów przemysł był integralną częścią przestrzeni miejskiej. Przenikał ją, wpływał na rozwój infrastruktury i zabudowy. Można powiedzieć, że postęp industrializacji zawsze ciągnął za sobą postęp urbanizacji. Studenci wraz z ekspertami będą starali się odpowiedzieć na pytanie, gdzie w urbanistyce i planowaniu przestrzennym jest miejsce dla fabryk, kominów, hali produkcyjnych.

Podczas sobotnich warsztatów uczestnicy poznają historię i plany zagospodarowania wybranego wcześniej terenu przemysłowego, następnie opracują koncepcję urbanistyczną jego ponownej industrializacji i spróbują pokazać, jakie oni wprowadziliby rozwiązania. Specjaliści podsuną im najnowsze trendy w zagospodarowaniu przestrzennym terenów przemysłowych.

Konferencja pod tytułem Zrobione z przemysłem odbędzie się w poniedziałek 24 lutego. Gościem specjalnym VI Spotkania Urbanistycznego będzie Krzysztof Nawratek z University of Plymouth, członek jury wybierającego polskiego kandydata na Biennale 2014. Zarówno warsztaty, jak i konferencja odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Szczegóły i zapisy na wydarzenie na stronie: urbanistyka.wgsr.uw.edu.pl.
- Kuba Kodłubaj

Zrobione z przemysłem
22, 24 lutego 2014
Dom Spotkań z Historią
ul. Kariowa 20, Warszawa

Współczesna architektura Warszawy: co robić z terenami poprzemysłowymi i budynkami, które sie na nich znajdują?
Współczesna architektura Warszawy: co robić z terenami poprzemysłowymi i budynkami, które sie na nich znajdują?
Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały kompozytowe i robotyka we współczesnej architekturze. Eksperymentalny pawilon w Stuttgarcie Tymczasowy, eksperymentalny pawilon jest wynikiem półtorarocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu studentów i naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Lekka struktura została wykonana z robotycznie wyprodukowanych materiałów kompozytowych, a jej geometrię wywiedziono z budowy skrzydeł chrząszcza  
Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør projektu Bjarke Ingels Group (BIG) Duńskie Muzeum Morskie powstało w obrębie 60-letniego doku ze ścianami o grubości 1,5 metra oraz 2,5-metrowej płycie dennej. Konstrukcję żelbetową oczyszczono, a stare muzy połączono stalowymi, przeszklonymi mostami. Budynek, który znalazł się wśród 5 finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe zaprojektowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG).
Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu