Architektura MuratorWydarzeniaV Weekend Architektury w Gdyni

V Weekend Architektury w Gdyni

24 września rusza piąty Weekend Archtiektury w Gdyni. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Przyszłość. W programie m.in. spacery śladami modernistycznej i współczesnej architektury miasta, program filmowy i wykłady cenionych architeków.

Weekend Architektury w Gdyni

Piąta edycja festiwalu będzie poświęcona przyszłości miast, transformacjom ich tradycyjnych funkcji, odważnym i nowoczesnym koncepcjom planowania i rozwoju przestrzennego oraz roli jednostki w procesie projektowania. Prelekcje wygłoszą architektci z Polski i Trójmiasta, a także eksperci z zakresu rozwoju miast, m.in. Ewa Kuryłowicz (Kuryłowicz & Associates), Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha (Bulanda Mucha Architekci) i Marek Stępa (architekt, wiceprezydent Gdyni). Ponadto w programie szereg bezpłatnych, otwartych spacerów trasami modernistycznej i współczesnej architektury Gdyni, warsztaty dla dzieci oraz prezentacja prac nadesłanych na konkurs "Gdyński Apartament Przyszłości".

Wydarzenia odbywać się będą przede wszystkim w IfoBoxie, nowoczesnym pawilonie wystawienniczym z wieżą widokową na pirs morski w kierunku Molo Południowego oraz nowo otwartym Gdyńskim Centrum Filmowym.

V Weekend Architektury w Gdyni
24-27 września
Pobierz szczegółowy program festiwalu.

Tagi:
Planetarium Śląskie / Chorzów Aby nie zdominować historycznej bryły planetarium, zdecydowaliśmy o ukryciu nowej kubatury pod ziemią. Wyzwaniem był dobór sposobu fundamentowania, który nie stwarzałby niebezpieczeństwa uszkodzenia istniejącego budynku – o modernizacji i rozbudowie Planetarium Śląskiego projektu Zbigniewa Solawy piszą Joanna i Michał Kapturczakowie z poznańskiej pracowni Consultor.
Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi na mapie europejskich osiągnięć modernizmu Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen. Jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce zaprezentowane zostanie na wystawie, którą już wkrótce będą mogli zobaczyć mieszkańcy kilku miast Europy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.
W aktualnym numerze Architektury