Architektura MuratorWydarzeniaWrocław: European Best Destination 2018

Wrocław: European Best Destination 2018

Wrocław zwyciężył w ogólnoeuropejskim plebiscycie na najciekawsze miasto do odwiedzenia w 2018 roku, pokonując m.in. Paryż, Amsterdam i Bilbao.

Wrocław: European Best Destination 2018
Nowe bulwary nad Odrą (proj. Piotr Żuraw Architekt) oddano do użytku w 2015 roku. Rewitalizacja objęła odcinek między mostami Piaskowym i Grunwaldzkim; fot. dzięki uprzejmości urzędu miasta

Konkurs na najciekawsze miasta na starym kontynencie od 2009 roku organizuje European Best Destination zrzeszająca największe biura turystyczne w Europie. Stolica Dolnego Śląska była jedynym polskim miastem biorącym udział w tegorocznej edycji plebiscytu – oddano na nią w sumie 41 148 głosów ze 146 krajów. Na drugim miejscu uplasowało się Bilbao (39 845), na trzecim francuski Colmar (32 185), a na kolejnych pozycjach m.in. Hvar w Chorwacji (30 023), Ryga (29 456) i Mediolan. Aby wziąć udział w konkursie, najpierw specjalna kapituła musi przyznać danemu ośrodkowi nominację. Jak tłumaczy Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta i Turystyki, Wrocław ją uzyskał, ponieważ zagranicą jest coraz bardziej znany, rocznie odwiedza go nawet 4-5 mln turystów. Organizacja dużych przedsięwzięć, jak Europejska Stolica Kultury 2016 czy World Games 2017, udowodniła, że Wrocław jest gotowy na więcej. Otrzymanie tytułu European Best Destination 2018 z pewnością wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie Wrocławiem. To z kolei przełoży się na wpływy branży hotelarskiej i gastronomicznej w mieście – mówi.

Warto dodać, że stolica Dolnego Śląska w tym roku ponownie ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy, przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Od ubiegłego roku oprócz innowacji w zarządzaniu wprowadziliśmy ideę zrównoważonego rozwoju, jako główne założenie przyświecające rozwojowi miasta. Uwidacznia się to w różnych obszarach aplikacji, dotyczących na przykład zagospodarowania gruntów, mobilności, wody w mieście i oczywiście tych związanych ze zmianami klimatu. Komisja zobaczy progres i konsekwencję w działaniu – tłumaczyła niedawno Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. Decyzję odnośnie zwycięskiego miasta Komisja Europejska podejmie w czerwcu.

Tagi:
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Le Vert we Wrocławiu: nowa mieszkaniówka na wrocławskich Pilczycach Trwa realizacja budynku Le Vert we Wrocławiu według projektu lokalnej pracowni AP Szczepaniak. Prostą bryłę wyróżniają charakterystyczne balkony wykończone jasną cegłą klinkierową.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Najlepszy TBS w Polsce 2021 TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.
Archiplakaty Piotra Zybury W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.