Architektura MuratorWydarzeniaWspółczesne miasta ogrody – doświadczenia niemieckich architektów

Współczesne miasta ogrody – doświadczenia niemieckich architektów

Konferencja poświęcona otwartym terenom miejskim, wycieczki rowerowe, warsztaty oraz Festiwal Ogrodów to tylko niektóre z wydarzeń odbywających się w ramach polsko-niemieckiego projektu Zielone Miasto.

Współczesne miasta ogrody – doświadczenia niemieckich architektów
Projekt Wolkenhain ma być jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń IGA Berlin 2017: przypominająca chmurę platforma dla pieszych ma powstać w okręgu Marzahn-Hellersdorf; fot. © geskes.hack Landschaftsarchitekten, VIC Brücken und Ingenieurbau, Kolb Ripke Architekten

Projekt Zielone Miasto organizowany jest przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń poświęconych problematyce zielonych strategii dla miast, szeroko rozumianej ekologii i architektury krajobrazu. Na przykład od maja do listopada odbywa się w Warszawie Festiwal Ogrodów – w drewnianych skrzyniach ustawionych w centrum miasta pojawiają się stworzone przez projektantów z Niemiec i Polski tymczasowe ogrody, a w nowej przestrzeni Goethe-Institut działa specjalna strefa tematyczna prezentująca różne strategie zrównoważonego życia we współczesnym mieście (w programie wykłady, warsztaty, spotkania, seminaria zawodowe i projekcje filmów).

Już 10 czerwca w warszawskim pawilonie SARP odbędzie się ponadto konferencja pt. „Zielone Miasto – Miasto jako ogród, czyli szansa terenów otwartych”. Spotkanie, zorganizowane w ramach szóstej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych, dotyczyć będzie takich zagadnień, jak planowanie terenów publicznych, projektowanie przestrzeni dla dzieci czy urządzanie zielonych dachów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Klaus Hoppe, dyrektor Wydziału Architektury Krajobrazu i Zieleni Miejskiej Urzędu Środowiska i Energii w Hamburgu, Lorenz Dexler, prezes zarządu berlińskiej pracowni TOPOTEK1, Andrea Gerischer, kierownik projektu Internationale Garten Ausstellung, Peter Apel z biuro planowania STADTKINDER, Paweł Lisicki, architekt krajobrazu m.st. Warszawy, Michał Leszczyński z biura Grupa 5 Architekci, Michał Olszewski, wiceprezydent m. st. Warszawy i Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie Lublina. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji (zgłoszenia przyjmowane są do 6 czerwca). Wydarzenie współorganizowane jest przez Ambasadę Niemiec, biuro COQUI MAŁACHOWSKA COQUI, Fundację Twórców Architektury i Fundację Konrada Adenauera. Więcej informacji: www.25de.pl, www.wra.org.pl

WRA 8: Warszawskie Rozmowy Architektoniczne o konkursach i planowaniu Już 13 października odbędzie się 8 edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Gościem specjalnym będzie Markus Pfisterer, partner w znanej niemieckiej pracowni gmp – Architekten von Gerkan, Marg und Partner.
Warszawskie Rozmowy o rewitalizacji Konfrontacja niemieckich i polskich doświadczeń w dziedzinie rewitalizacji była tematem siódmej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych. W trakcie spotkania zastanawiano się m.in., czy odnowa miast musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi oraz jak prowadzić projekty partycypacyjne, by w dyskusję o przyszłości angażowały się nie tylko organizacje pozarządowe, ale również mieszkańcy.
Revital Total. Konferencja Pażdziernikowa polsko-niemiecka konferencja z cyklu Warszawskie Rozmowy Architektoniczne poświęcona będzie przeprowadzanej w przestrzeni publicznej rewitalizacji.
Zielone Miasto. Konferencja Tematem szóstej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych jest Zielone Miasto – Miasto jako ogród.
Innowacyjne mieszkanie. Warszawskie Rozmowy Architektoniczne 16 listopada odbędzie się piąta edycja Warszawskich Rozmów Architektonicznych. Tym razem tematem prelekcji i dyskusji będą innowacyjne mieszkania omawiane na przykładzie dwóch modelowych inwestycji - IBA w Hamburgu i Nowych Żernik we Wrocławiu. Zgłoszenia tylko do 10 listopada!
Warszawskie rozmowy architektoniczne. "CZYNSZÓWKI – mieszkanie dla każdego" "Warszawskie rozmowy architektoniczne" to cykl wykładów i dyskusji na tematy urbanistyczne, architektoniczne i z zakresu architektury krajobrazu. 28 listopada odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem poświęcone tematowi małych mieszkań w Polsce i Europie. Zgłoszenia przyjmowane są do 24 listopada.