Architektura MuratorWydarzeniaWykład Moniki Arczyńskiej w ramach targów BUDMA 2015

Wykład Moniki Arczyńskiej w ramach targów BUDMA 2015

Miesięcznik "Architektura-murator" zaprasza do udziału w wykładzie Moniki Arczyńskiej, który odbędzie się 12 marca w ramach targów BUDMA 2015. Stała współpracowniczka czasopisma przyjrzy się konkursom Życie w Architekturze oraz konkursowi organizowanemu przez Fundację im. Miesa van der Rohe. Który z nich jest bardziej reprezentatywny dla polskiej architektury?

Życie w Architekturze

Ostatnie lata to wyjątkowy czas dla polskiej architektury. Liczne realizacje uznanych architektów, rosnąca jakość wykonawstwa oraz fundusze unijne sprawiły, że jej poziom podnosi się z roku na rok. Polski rynek otworzył się na zagranicznych projektantów, co pokazują nominacje do konkursu im. Miesa van der Rohe. Wszystkie wyróżnione w nim obiekty z Polski zaprojektowali zagraniczni architekci. Zachodzące zmiany dokumentuje też polski konkurs "Życie w architekturze", organizowany przez "Architekturę-murator". Oba konkursy podsumowują ostatnie dwa lata, różnią się jednak m.in. zasięgiem, liczbą nominacji i sposobem ich zgłaszania. Który z nich jest bardziej reprezentatywny dla polskiej architektury? - Monika Arczyńska.

dr inż. arch. Monika Arczyńska – stały współpracownik miesięcznika „Architektura-Murator”, wykładowca na Politechnice i Uniwersytecie Gdańskim, autorka bloga SIX LETTER CITY. Od 2006 roku architekt w Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje głównie budynki użyteczności publicznej (m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Giant’s Causeway Visitor Centre, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie).

Kocham Cię "Życie (w architekturze)"
Wykład dr inż. arch. Moniki Arczyńskiej
12 marca, godz. 16:00
Targi BUDMA 2015
forum INSPIRACJE (pawilon 6A)

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2015 to 24. edycja największych targów branży budowlanej w Polsce. Wydarzenie obędzie się w dniach 10-13 marca w Poznaniu.


ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014