Architektura MuratorWydarzeniaWyniki konkursu architektonicznego na pawilon Polski podczas EXPO 2015 w Mediolanie

Wyniki konkursu architektonicznego na pawilon Polski podczas EXPO 2015 w Mediolanie

Pawilon Polski na wystawę EXPO 2015 w Mediolanie zaprojektuje pracownia 2PM Piotr Musiałowski. Drugą nagrodę otrzymała pracownia WXCA, a trzecią PIG Architekci. Dyskusja pokonkursowa oraz wystawa projektów odbędzie się 6 czerwca w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Znamy wyniki konkursu architektonicznego na Pawilon Polski w ramach wystawy EXPO 2015 w Mediolanie, która odbędzie się pod hasłem przewodnim "Wyżywienie planety. Energia dla życia". I nagrodę w konkursie otrzymała pracownia architektoniczna 2PM Piotr Musiałowski (skład zespołu: Piotr Musiałowski, współpracownicy: Michał Adamczyk
Stanisław Ignaciuk, Michał Lenczewski, Piotr Zubala). Druga nagroda przypadła pracowni WXCA, a trzecia PIG Architekci. Wyróżnienie honorowe przyznano projektowi zespołu, w którego skład weszli Dawid Wirth, Aleksandra Kościłowska, Filip Skowroński, Agnieszka Mańkiewicz-Kipa, Krzysztof Kipa. Na konkurs nadesłano 59 prac. Pełna lista nadesłanych projektów znajduje się na stronie internetowej PAIiIZ.

Założycielem pracowni architektonicznej 2PM jest Piotr Musiałowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w Pracowni Projektowania i Teorii Architektury. Dyplom obronił w 2004 roku pod kierownictwem Prof. Ewy Kuryłowicz. Pracownia była wyróżniana za projekty rewitalizacji targowiska w Gnieźnie oraz w konkursie na rozbudowę wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Piotr Musiałowski jest autorem projektu Toalety w Kazimierzu Dolnym, który zdobył Grand Prix w konkursie organizowanym przez firmę KOŁO w 2007 roku (wraz z Łukaszem Przybyłowiczem, realizacja 2012). Otrzymał też pierwszą nagrodę w niedawno rozstrzygniętym konkursie na projekt Pomnika Polaków Ratujących Żydów na Placu Grzybowskim w Warszawie (wraz z Pauliną Pankiewicz).

Ujawnione dotychczas projekty pawilonów narodowych na wystawę światową EXPO 2015 to nierzadko prawdziwe popisy w zakresie architektury zrównoważonego rozwoju. Tworzone są często przez interdyscyplinarne zespoły, które opracowują nowatorskie materiały i technologie. Na naszej stronie internetowej znalazły się do tej pory prezentacje projektów pawilonów Włoch, Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O tym jak będzie wyglądał pawilon Polski dowiemy się na wystawie prac konkursowych, która będzie otwarta w siedzibie organizatora konkursu, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w dniu 06 czerwca 2014 r w godzinach 9:30-17:00. Tego samego dnia o 9:30 odbędzie się również dyskusja pokonkursowa. Do tego czasu wizualizacje zwycięskich prac pozostają utajnione.

Zobacz projekt pawilonu Polski na EXPO 2015 w Mediolanie oraz wybór prac nadesłanych na konkurs

Tęczowa wieża w Mediolanie Do wykonania nowej elewacji betonowej wieży z 1964 roku wykorzystano około 100 tysięcy ceramicznych płytek w 14 kolorach. Dziś Torre Arcobaleno to jeden z symboli Mediolanu.
Czytelna idea – o polskim pawilonie na Expo Bartosz i Michał Haduchowie Zewnętrzna konstrukcja imitująca stosy drewnianych skrzynek na owoce to świetny konceptualny zabieg nawiązujący do programu pawilonu i tematyki wystawy, przywodzący też na myśl prace włoskiego ruchu arte povera czy popartu oraz formy ambalażu. Oryginalny pomysł na „opakowanie” budynku podkreśla również rolę naszego kraju jako wiodącego producenta oraz eksportera jabłek – piszą Bartosz i Michał Haduchowie.
Przestrzenny ciąg przeżyć – o polskim pawilonie na Expo Piotr Kuczia Architekci zaaranżowali w budynku przestrzenny ciąg przeżyć, prostymi środkami udało się im stworzyć sekwencję zaskakujących przestrzeni o dużej dramaturgii: silne piony „wąwozu” schodów przechodzą w rozległe poziomy ogrodu, otwarte place w ciemne pomieszczenia. Mimo swojej siły, architektura pawilonu pozostaje stale tłem. Ale tłem wyróżniającym się na tyle, że wychodząc z obiektu zapomnimy dosyć szybko o ekspozycji, a w pamięci pozostanie jego architektoniczna wizja – pisze Piotr Kuczia.
Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie Pierwsza międzynarodowa wystawa odbyła się w 1851 roku w Londynie. Pozostająca pod zaborami Polska nie miała swojego pawilonu narodowego, pokazywaliśmy się jednak pod flagami innych państw, często zdobywając też nagrody i wyróżnienia. Już na pierwszej w Londynie warszawski zegarmistrz Izrael Staffel otrzymał złoty medal za maszynę rachunkową. Na paryskiej, w 1855 roku, nagrodzono prace malarza Henryka Rodakowskiego, który wystąpił z ramienia Francji, a na wiedeńskiej, w 1873 roku, m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona – pisze Tomasz Żylski.
Spacerem po Expo Dla zainteresowanych dobrą architekturą i pełnymi inwencji prezentacjami tegoroczne Expo w Mediolanie może stać się miejsce inspirującym – po najciekawszych pawilonach oprowadza architekt Piotr Kuczia.