Projekt przebudowy Muzeum Narodowego w Krakowie

i

Autor: Archiwum Architektury

Wyniki konkursu na przebudowę gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie

2015-10-16 16:37

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt przeudowy Muzeum Narodowego w Krakowie otrzymała pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne. Zwycięska praca przewiduje m.in. utworzenie zielonego tarasu na dachu budynku.

Siedziba Muzeum Narodowego w Krakowie powstała w latach 1934-1939 według projektu Czesława Boratyńskiego, Edwarda Kreislera oraz Bolesława Szmidta, współautora koncepcji konkursowej z 1933 roku. Jak mówi dyrektor MNK Zofia Gołubiew w ciągu ostatniej dekady Muzeum udało się wyremontować wszystkie Oddziały. Na swą kolej czeka jedynie Gmach Główny – serce muzealnego organizmu. Celem przebudowy jest dostosowanie gmachu głównego do potrzeb współczesnego muzeum. Przedmiot Konkursu został podzielony na dwa etapy - pierwszy, obejmujący historyczną część Gmachu Głównego, (zbudowaną w latach 30. XX w.) i drugi - przebudowę pozostałej części budynku.

Do konkursu napłynęły zgłoszenia z całego świata, od Chin, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych po niemal wszystkie kraje europejskie – mówi przewodniczący Sądu Konkursowego arch. Mariusz Ścisło. – Po przeprowadzeniu procedury oceny wniosków i załączonych do nich dokumentów do składania prac konkursowych zostało zaproszonych 128 uczestników. Organizator wykluczył 22 uczestników z uwagi na niespełnienie wymagań opisanych w regulaminie. W wyznaczonym terminie złożono 22 prace konkursowe. Proszę zauważyć, że było 128 zgłoszeń i tylko 22 złożone materiały. W innych konkursach ta relacja wynosi na ogół ok. 50 do 50 procent. To, co wydarzyło się w naszym przypadku może świadczyć tylko o tym, że warunki konkursowe były postawione na bardzo wysokim poziomie. To był trudny konkurs i wymagał od uczestników pełnego profesjonalizmu.

I nagrodę przyznano projektowi nadesłanemu przez pracownię Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne. W uzasadnieniu jury czytamy: Nagrodę przyznano za innowacyjne, konsekwentnie przeprowadzone rozwiązanie stwarzające funkcjonalną i elastyczną przestrzeń wystawienniczą oraz niezwykle atrakcyjne przestrzenie ogólnodostępne. Wartością pracy jest potraktowanie przyjaznych środowisku technologii jako czynnika budowy formy architektonicznej, co pozwala uczynić problematykę ekologiczną częścią przesłania ideowego budynku. Projekt stwarza szanse wykreowania wnętrza muzealnego o unikatowym charakterze, przełamującego stereotypowe wyobrażenia, a jednocześnie zachowującego wartości artystyczne historycznego budynku. Sąd konkursowy podkreślił wartość przemyślanego rozwiązania urządzenia terenu wokół Muzeum, zwłaszcza po jego północnej stronie.

Drugą nagrodę otrzymała pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci, a trzecią HS99. Wyróżnienia przyznano pracowniom WXCA oraz Atelier Loegler Architekci.

Konkurs został zorganizowany przy udziale Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków.