Wyniki konkursu studenckiego Architektury murator, Mieszkanie młodego architekta, I nagroda

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda w konkursie "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta: praca nr 317965, autorzy: Izabela Bieniaszewska (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok), Michał Sajdak (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok)

Wyniki XIV edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta

2014-05-22 14:00

Prezentujemy wyniki XIV edycji konkursu studenckiego, w której młodzi architekci zmierzyli się z tematem mieszkania marzeń. Nagrodę główną otrzymała praca studentów Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, Izabeli Bieniaszewskiej i Michała Sajdaka, za harmonijne połączenie przestrzeni prywatnej z nowo utworzoną przestrzenią wspólną

Wyniki konkursu studenckiego Architektury murator, Mieszkanie młodego architekta, I nagroda

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda w konkursie "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta: praca nr 317965, autorzy: Izabela Bieniaszewska (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok), Michał Sajdak (Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Wydział Budownictwa i Architektury, II rok)

Znamy wyniki XIV konkursu studenckiego "Architektury-murator"! Na konkurs pod hasłem Mieszkanie młodego architekta nadesłano 147 projektów. W XIV edycji Konkursu Studenckiego redakcja „Architektury-murator” postanowiła zachęcić studentów architektury i pokrewnych dziedzin do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak mogłoby wyglądać wymarzone mieszkanie młodego architekta. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu funkcjonalnego, estetycznego i komfortowego mieszkania (lub mieszkania z pracownią) w konkretnej lokalizacji. Jako lokalizację wybrano popularną wśród młodych osób dzielnicę Warszawy – Powiśle. Mieszkanie znajduje się w punktowcu z lat 60. przy ulicy Dobrej 18/20 na 10 piętrze. Z tarasu i okien mieszkania roztaczają się piękne widoki na wieżowce w centrum Warszawy, most Świętokrzyski na Wiśle i Stadion Narodowy na Pradze. Jury konkursowe, mając na uwadze że właścicielem zaprojektowanego mieszkania miałby być architekt, zwróciło szczególną uwagę na oryginalność, innowacyjność i unikatowość projektów, a także techniczne możliwości ich realizacji.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta

• Nagrodę główną w wysokości 7500 zł przyznano pracy z numerem 317965 Autorzy: Izabela Bieniaszewska, Michał Sajdak (studenci Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, Wydział Budownictwa i  Architektury, II rok)Uzasadnienie: Nagrodę przyznano za udaną próbę odnalezienia harmonii pomiędzy przestrzenią prywatną a nowo utworzoną przestrzenią wspólną. Jury doceniło odwagę autorów w obliczu dużych ograniczeń, jakie stawiały wymagania konkursowe. Była to jedyna praca, która w tak silny sposób podjęła temat zapewnienia funkcjonalnego miejsca dla wszystkich użytkowników istniejącego budynku i relacji tej przestrzeni wobec projektowanego mieszkania młodego architekta. Tę ideę jury uznało za istotniejszą niż zaproponowana forma.

• Wyróżnienie przyznano pracy z numerem 987666 Autorzy: Maja Markowska, Blanka Byrwa (studentki Politechniki Koszalińskiej, Architektura Wnętrz, II rok)Uzasadnienie: Jury doceniło wkomponowanie nowej formy w kontekst architektoniczny modernistycznego bloku. Pracę wyróżniono za jednoznaczną, klarowną dyspozycję funkcjonalną i przestrzenną oraz umiejętne operowanie modernistycznym językiem.

• Wyróżnienie przyznano pracy z numerem 908991 Autorzy: Mirabela Jurczenko, Marcin Kitala, Monika Lemańska (studenci Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury, IV rok)Uzasadnienie: Za krytyczną postawę wobec standardów panujących dziś w branży i edukacji architektonicznej. Stworzona przez autorów wizualizacja uwodzi realizmem i stawia ważkie pytania na temat słabości architektonicznego warsztatu wobec rzeczywistych wyzwań zawodowych.

• Wyróżnienie przyznano pracy z numerem 140511 Autorzy: Katarzyna Gołuszka, Michał Załuski (studenci Politechniki Krakowskiej, Wydział Architektury, IV rok)Uzasadnienie: Za wyróżniające się na tle innych prac rozwiązanie, umożliwiające całościową rekonfigurację przestrzeni w obrębie istniejącego mieszkania. Jury docenia też graficzną stronę prezentacji.

• Wyróżnienie honorowe przyznano pracy z numerem 040687 Autorka: Justyna Piekarska (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydział Architektury i Wzornictwa, IV rok)Uzasadnienie jury: Za poetyckie i niekonwencjonalne podjęcie tematu prywatności w architekturze.

• Nagrodę specjalną sponsora konkursu (Geberit AquaClean 4000 wraz z montażem) za szczególne walory zaprojektowanej w mieszkaniu łazienki, w której użyto toalety myjącej AquaClean Sela przyznano pracy z numerem 371830 Autorzy: Marietta Blicharz, Filip Jucha (studenci Politechniki Krakowskiej, Wydział Architektury, V rok)Uzasadnienie: jury Geberitu doceniło pracę za rozwiązanie przestrzeni łazienki. Pomimo małego rozmiaru, dzięki zastosowaniu jasnoszarych materiałów, drewna i dużych luster, sprawia ona wrażenie przestronnej, ciepłej i eleganckiej.

Skład jury w XIV edycji konkursu studenckiego "Architektury-murator" Mieszkanie młodego architekta

Przewodniczący Jury: Robert Konieczny szef biura KWK Promes, niezależny ekspert Fundacji Miesa van der RoheMarcin Mostafa współzałożyciel pracowni WWAA, prezes Oddziału Warszawskiego SARPTomasz Osięgłowski współzałożyciel pracowni Ultra ArchitectsTomek Rygalik założyciel pracowni Studio Rygalik, wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP w WarszawieEwa P. Porębska redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator"

Zwycięskie prace zostaną opublikowane na łamach miesięcznika Architektura-murator.

Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej 22 maja w Soho Factory (budynek Komin73) o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać do 25 maja w godz. 10.00-18.00. Organizatorem konkursu jest miesięcznik "Architektura-murator"