Architektura MuratorWydarzeniaZ drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

Jak projektanci odnaleźli się w nowej polskiej rzeczywistości - od lat 90 po dzień dzisiejszy? Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę.

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989
Głośniki Proton projektu Roberta Majkuta dla marki Tonsil. Fot. Bartosz Cygan / Pracownia Fotograficzna MNK

Jak zmienił się polski dizajn po 1989 roku? Wystawa w MNK jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Chce ona pokazać, jak polscy projektanci radzili sobie w latach "dzikiego kapitalizmu", jak następnie zaczęli nadążać za światowymi wzorcami i zmagać się z konkurencją na światowych rynkach. Kuratorzy zamierzają także przedstawić, jakie wartości przyświecają najmłodszemu pokoleniu twórców i jak radzą sobie z wyzwaniami stawianymi przed projektowaniem przemysłowych, od nowych materiałów, po kwestie narodowej tożsamości.

Wystawa znajdzie się w Gmachu Głównym muzeum (Al. 3 Maja 1, Kraków) i będzie czynna od 6 kwietnia do 19 sierpnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Z drugiej strony rzeczy
Tagi:
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.