Zbigniew Karpiński: architekt Ściany Wschodniej
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na ekspozycję „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”. Wystawa przypomina jedną z najważniejszych warszawskich realizacji, również w kontekście jej społecznego znaczenia dla tożsamości współczesnej stolicy.

Ściana Wschodnia, czyli wielkie założenie urbanistyczne z wypełniającą je wybitną architekturą, powstawała jako część budzącego się po odwilży 1956 roku życia kulturalnego. Była wyrazem nowych ambicji środowiska twórczego i władz państwowych, symbolem nowego kierunku w rozwoju Warszawy i Polski, miejscem na pokaz, enklawą Zachodu w bloku wschodnim. Cały zespół, w którego skład wchodziły m.in. domy towarowe Wars, Sawa i Junior, mieszkalne punktowce, Rotunda czy kino Relax, zajął też istotne miejsce w popkulturze, współtworząc ważny fragment tożsamości stolicy. Zgodnie z założeniem kuratorów, na wystawie Ściana Wschodnia zostanie ukazana z dwóch perspektyw – przestrzennej i kulturowej, jako miejsce rozrywki, handlu czy tło wielkich wydarzeń propagandowych. Organizatorzy przyglądają się też przekształceniom, którym ta unikatowa przestrzeń poddawana jest w ostatnich dekadach i zastanawiają nad jej znaczeniem dla współczesnej Warszawy. Szczegółowy program na stronie www.niaiu.pl.
Czytaj też: Nowa Ściana Wschodnia |
Wystawa „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”
Kiedy: 5 lutego – 9 maja 2021 roku
Gdzie: Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury
Zbigniew Karpiński: architekt Ściany Wschodniej. Nowa wystawa w Zodiaku
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na wystawę „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”. Ekspozycja przypomni jedną z najważniejszych warszawskich realizacji, również w kontekście jej społecznego znaczenia dla tożsamości współczesnej stolicy.
Ściana Wschodnia https://architektura.muratorplus.pl/krytyka/pas-miejski_3820.html, czyli wielkie założenie urbanistyczne z wypełniającą je wybitną architekturą, powstawała jako część budzącego się po odwilży 1956 roku życia kulturalnego. Była wyrazem nowych ambicji środowiska twórczego i władz państwowych, symbolem nowego kierunku w rozwoju Warszawy i Polski, miejscem na pokaz, enklawą Zachodu w bloku wschodnim. Cały zespół, w którego skład wchodziły m.in. domy towarowe Wars, Sawa i Junior, mieszkalne punktowce, Rotunda czy kino Relax, zajął też istotne miejsce w popkulturze, współtworząc ważny fragment tożsamości stolicy. Na wystawie Ściana Wschodnia https://architektura.muratorplus.pl/krytyka/pas-miejski_3820.html została ukazana z dwóch perspektyw – przestrzennej i kulturowej, jako miejsce rozrywki, handlu czy tło wielkich wydarzeń propagandowych. Organizatorzy przyglądają się też przekształceniom, którym ta unikatowa przestrzeń poddawana jest w ostatnich dekadach i zastanawiają nad jej znaczeniem dla współczesnej Warszawy. Ekspozycji towarzyszy rozbudowany program wydarzeń.
Czytaj też: Nowa Ściana Wschodnia | https://architektura.muratorplus.pl/krytyka/nowa-sciana-wschodnia_7702.html
Wystawa „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”
Kiedy: 23 października – 27 grudnia 2020 roku
Gdzie: Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury
Cudzoziemcy zwiedzający Warszawę, 1967/07; fot. Grażyna Rutowska / Narodowe
Archiwum Cyfrowe