Architektura MuratorWydarzeniaZbigniew Karpiński: architekt Ściany Wschodniej

Zbigniew Karpiński: architekt Ściany Wschodniej

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na ekspozycję „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”. Wystawa przypomina jedną z najważniejszych warszawskich realizacji, również w kontekście jej społecznego znaczenia dla tożsamości współczesnej stolicy.

Zbigniew Karpiński: architekt Ściany Wschodniej. Nowa wystawa w Zodiaku
Cudzoziemcy zwiedzający Warszawę, 1967/07; fot. Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ściana Wschodnia, czyli wielkie założenie urbanistyczne z wypełniającą je wybitną architekturą, powstawała jako część budzącego się po odwilży 1956 roku życia kulturalnego. Była wyrazem nowych ambicji środowiska twórczego i władz państwowych, symbolem nowego kierunku w rozwoju Warszawy i Polski, miejscem na pokaz, enklawą Zachodu w bloku wschodnim. Cały zespół, w którego skład wchodziły m.in. domy towarowe Wars, Sawa i Junior, mieszkalne punktowce, Rotunda czy kino Relax, zajął też istotne miejsce w popkulturze, współtworząc ważny fragment tożsamości stolicy. Zgodnie z założeniem kuratorów, na wystawie Ściana Wschodnia zostanie ukazana z dwóch perspektyw – przestrzennej i kulturowej, jako miejsce rozrywki, handlu czy tło wielkich wydarzeń propagandowych. Organizatorzy przyglądają się też przekształceniom, którym ta unikatowa przestrzeń poddawana jest w ostatnich dekadach i zastanawiają nad jej znaczeniem dla współczesnej Warszawy. Szczegółowy program na stronie www.niaiu.pl.

Czytaj też: Nowa Ściana Wschodnia |


Wystawa „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”
Kiedy:
5 lutego – 9 maja 2021 roku
Gdzie: Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury

Zbigniew Karpiński: architekt Ściany Wschodniej. Nowa wystawa w Zodiaku

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na wystawę „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”. Ekspozycja przypomni jedną z najważniejszych warszawskich realizacji, również w kontekście jej społecznego znaczenia dla tożsamości współczesnej stolicy.

Ściana Wschodnia https://architektura.muratorplus.pl/krytyka/pas-miejski_3820.html, czyli wielkie założenie urbanistyczne z wypełniającą je wybitną architekturą, powstawała jako część budzącego się po odwilży 1956 roku życia kulturalnego. Była wyrazem nowych ambicji środowiska twórczego i władz państwowych, symbolem nowego kierunku w rozwoju Warszawy i Polski, miejscem na pokaz, enklawą Zachodu w bloku wschodnim. Cały zespół, w którego skład wchodziły m.in. domy towarowe Wars, Sawa i Junior, mieszkalne punktowce, Rotunda czy kino Relax, zajął też istotne miejsce w popkulturze, współtworząc ważny fragment tożsamości stolicy. Na wystawie Ściana Wschodnia https://architektura.muratorplus.pl/krytyka/pas-miejski_3820.html została ukazana z dwóch perspektyw – przestrzennej i kulturowej, jako miejsce rozrywki, handlu czy tło wielkich wydarzeń propagandowych. Organizatorzy przyglądają się też przekształceniom, którym ta unikatowa przestrzeń poddawana jest w ostatnich dekadach i zastanawiają nad jej znaczeniem dla współczesnej Warszawy. Ekspozycji towarzyszy rozbudowany program wydarzeń.

Czytaj też: Nowa Ściana Wschodnia | https://architektura.muratorplus.pl/krytyka/nowa-sciana-wschodnia_7702.html

Wystawa „Ściana Wschodnia / Architektura Zbigniewa Karpińskiego”

Kiedy: 23 października – 27 grudnia 2020 roku

Gdzie: Zodiak – Warszawski Pawilon Architektury

Cudzoziemcy zwiedzający Warszawę, 1967/07; fot. Grażyna Rutowska / Narodowe

Archiwum Cyfrowe
Pracownia Foster + Partners poprawi Ścianę Wschodnią Firma Atrium European Real Estate, właściciel domów towarowych Wars, Sawa, Junior i zarządca pasażu Wiecha, podjęła współpracę z biurem Foster + Partners. Architekci mają przeanalizować możliwości poprawy tego fragmentu miasta.
Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu! W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.
Nowy Universal, czyli Widok Towers w Warszawie Trwa realizacja 90-metrowego wysokościowca w centrum Warszawy według projektu Piotra Bujnowskiego i Martina Troethana. Budynek zastąpi dawną siedzibę Centrali Handlu Zagranicznego Universal o wysokości zaledwie 50 metrów.
Nowe życie Cepelii – przebudowa pawilonu Zygmunta Stępińskiego? Media obiegła ostatnio informacja, że w dawnej Cepelii na rogu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej w Warszawie ma powstać McDonald’s 2.0. Tymczasem Mazowiecki Konserwator Zabytków rozpoczął właśnie postępowanie o wpis pawilonu do rejestru zabytków. Żaden projekt niszczący jego architekturę nie zostanie przeze mnie zatwierdzony - informuje Jakub Lewicki.
"Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej - co dalej?" Debata w DSH Jak zachować wartościowe założenia urbanistyczne okresu PRL w świetle ich późniejszej degradacji? W środę 29 listopada Dom Spotkań z Historią zaprasza na dyskusję toczącą się wokół tematu wschodniej pierzei ulicy Marszałkowskiej.
Warszawski Pawilon Architektury - nowy scenariusz dla dawnego baru Zodiak Dawny bar Zodiak już wkrótce ma stać się miejscem prezentacji warszawskiej architektury i dyskusji o planach rozwoju miasta. W zrewitalizowanym modernistycznym pawilonie znajdzie się m.in. 300m2 przestrzeni ekspozycyjnych, kawiarnia i księgarnia architektoniczna. Warszawski Pawilon Architektury rozpocznie działalność na przełomie 2016 i 2017 roku.