Architektura MuratorWydarzeniaZnikająca architektura współczesna Warszawy. Mapa Tu było, tu stało!

Znikająca architektura współczesna Warszawy. Mapa Tu było, tu stało!

Każdego roku znikają stare warszawskie budynki. Najlepsze przykłady tej nieistnieącej architektury Warszawy przypomina mapa Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku. Mapa ukaże się w sprzedaży już 28 listopada 2013. W dniu premiery warszawski Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z autorami

Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku to projekt dokumentujący zmiany w przestrzeni miejskiej stolicy. Początkowo prezentowany był w internecie. W 2011 roku pierwsza mapa ukazała się drukiem. W listopadzie 2013 roku organizatorzy akcji prezentują koleje wydawnictwo. Na mapie wskazano 20 warszawskich realizacji, które przestały istnieć po roku 1989. Są między nimi budynki wyburzone, takie jak Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów, Fabryka Braci Łopieńskich oraz Zakład Przemysłu Odzieżowego Cora.  Twórcy mapy uwzględnili jednak także obiekty wciąż użytkowane, ale przekształcone i przebudowane, co doprowadziło do zniszczenia architektonicznej koncepcji. Wśród nich między innymi zespół SKS Warszawianka, wnętrza Dworca Śródmieście i bar Wenecja.

Prezentujemy zarówno te budynki, które były cenne ze względu na swoją wartość artystyczną bądź historyczną, jak i te, których znaczenia należy upatrywać w społecznym wymiarze – utrwaliły się w sposób szczególny w pamięci warszawiaków, często współtworzyły kulturowy kontekst – podkreśla Patrycja Jastrzębska, wiceprezeska Stowarzyszenia Masław (Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej), kuratorka projektu

Mapa przygotowana została jako publikacja dwujęzyczna, z tłumaczeniem na język angielski. Rozprowadzana będzie bezpłatnie. Wydawnictwo zawiera fotografie budynków, ich opisy, informacje o autorach, czasie powstania i zniszczenia obiektów. Tu było, tu stało... w zamyśle organizatorów ożywić ma publiczna debatę dotyczącą planowania przestrzeni miejskiej Warszawy i ochrony dziedzictwa architektonicznego.

Premiera mapy połączona z debatą odbędzie się w czwartek 28 listopada 2013 o godzinie 18 w warszawskim Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20; wstęp wolny.

Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska
Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski
Redakcja: Joanna Adamczyk
Opracowanie graficzne: Zofia Herbich

Więcej informacji
http://www.maslaw.org.pl

Tu było, tu stało 1


Pokaż TU BYŁO, TU STAŁO... na większej mapie

Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku. Okładka. Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Masław
Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku. Okładka. Fot. materiały prasowe Stowarzyszenia Masław
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.