Zoom na miasto

Dzielnice slumsów, „puchnące” chińskie miasta, turystyczne osady na Teneryfie i sowieckie blokowiska... To dzięki fotografii znamy te obrazy i to ona odgrywa dziś kluczową rolę w zrozumieniu miejskich globalnych wyzwań.

Zoom na miasto
Socialist Modernism, 2005–2010, Petersburg, 2009, fot. Roman Bezjak/serwis prasowy

Taką tezę stawiają twórcy prezentowanej w Architekturzentrum Wien wystawy Zoom! Picturing Architecture and the City. W obliczu współczesnych globalnych przemian związanych z migracją, społeczną nierównością i szybką urbanizacją, przed architekturą stoi kilka zasadniczych wyzwań, a architektoniczna fotografia odgrywa tu główną rolę jako sposób komunikacji i pośrednik między projektantami, inwestorami oraz szeroką publicznością – piszą. Na wystawie zobaczymy „fotografię zaangażowaną” – zdjęcia i filmy wideo trzynastu twórców przeczące tezie, że architektura to czyste, wymyślone obiekty bez związku z użytkownikami. Prace te ujawniają, w jaki sposób struktura miast i wiosek jest zmieniana przez mieszkańców oraz czynniki ekonomiczne. Zestawienie fotografii z różnych krajów i kontynentów – od Włoch, przez Nigerię po Chiny – pokazuje różnice i podobieństwa w tej sferze.

Wystawę przygotowało Architekturmuseum/TU München. Towarzyszy jej panelowa dyskusja zatytułowana The Power of (Architecture) Photography (13 kwietnia) oraz fotograficzne „safari” po wybranych dzielnicach Wiednia (15 kwietnia).

Do 17 maja, Architekturzentrum Wien, www.azw.at

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Wystawy on-line. Architektoniczne wydarzenia na czas kwarantanny: stale aktualizowana lista wystaw i wykładów on-line Większość wystaw i spotkań, którym patronujemy ponownie została odwołana. Wracamy więc do naszego cyklu, w którym publikujemy informacje o nowych wykładach i wystawach on-line. W kolejnych dniach tę listę będziemy poszerzać i aktualizować.
Lisbon Architecture Triennale 2019. Najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji Piąta edycja Lisbon Architecture Triennale, pod hasłem The Poetics of Reason, odnosi się do napięcia między subiektywnością a racjonalnością w architekturze.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Open call – triennale w Lizbonie Kuratorzy przyszłorocznego triennale architektury w Lizbonie ogłosili nabór zgłoszeń w konkursach Associated Projects, Début Award i Universities Award.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.