Zrównoważony rozwój i oszczędność energii. Duńsko-polska debata „Inteligentne i Efektywne Energetycznie” w Ministerstwie Gospodarki

2014-05-13 20:58

12 maja 2014, z okazji wizyty duńskiej pary książęcej w Polsce, odbyła się debata poświęcona oszczędności energii i zrównoważonemu rozwojowi m.in. w budownictwie. Energooszczędne budynki, głęboka termomodernizacja i renowacja energetyczna, to według ekspertów przykłady działań mających na celu polepszenie pozycji Polski w stosunku do Danii w zakresie oszczędności energii

zrównoważony rozwój

i

Autor: Archiwum Architektury

12 maja w Ministerstwie Gospodarki odbyła się debata poświęcona zagadnieniom związanym z oszczędnością energii i zrównoważonym rozwojem. Okazją dla wymiany doświadczeń i wiedzy przedstawicieli rządu i biznesu Polski i Danii była wizyta duńskiej pary książęcej w Warszawie i Szczecinie. Tematem spotkania była efektywność energetyczna, jako narzędzie w budowaniu gospodarki niskoemisyjnej, a tym samym kształtowaniu tak zwanych „smart cities” - inteligentnych i przyjaznych dla mieszkańców i środowiska miast. Choć współczesna architektura nie była pierwszoplanowym tematem debaty, pojawiły się na niej wątki związane z rolą energooszczędnych budynków, termomodernizacji oraz renowacji energetycznej, jako środków do osiągnięcia lepszych wyników energetycznych.

Debata podzielona była na trzy bloki tematyczne: - inteligentne i energooszczędne budynki- inteligentne zarządzanie energią- inteligentne i energooszczędne miasta i obywatele- efektywność energetyczna jako sposobów na budowanie konkurencyjności w Polsce i Europie

Dania to jeden z przodujących krajów, jeśli chodzi o oszczędność energii i zrównoważony rozwój, o głęboko zakorzenionej świadomości potrzeby zwiększania efektywności energetycznej zarówno na poziomie krajowym jaki pojedynczych gospodarstw. Do 2050 roku Dania planuje całkowicie uniezależnić się od paliw kopalnych, podczas gdy Polska wciąż opiera się na węglu. Celem Danii jest uniezależnienie się od nieodnawialnych źródeł energii, a Polski od geopolitycznego ryzyka raku źródeł energii. Jak pokazuje konferencja pomimo wspomnianych różnic, mamy jednak wspólny cel, jakim jest stałe obniżanie zużycia energii.

Programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Chociaż na polskim gruncie trzeba zmienić jeszcze wiele w zakresie legislacji, dysponujemy narzędziami służącymi wspieraniu zrównoważonego rozwoju w zakresie oszczędności energii. Obecna wśród panelistów Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomniała istniejące programy dofinansowania zarówno osób prywatnych, jak i dużych przedsiębiorstw. Są to przede wszystkim:Bocian – odnawialne źródła energii dla przedsiębiorstwGazela – program wspierający energooszczędny transportSowa – dotycząca  zużycia energii na oświetlenie miast.

W ramach programu związanego z odnawialnymi źródłami energii PROSUMENT, można natomiast ubiegać się o dofinansowanie gospodarstw domowych w zakresie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji: energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku), dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Termomodernizacja po polsku i po duńsku

Jednym z tematów poruszonych podczas debaty była termomodernizacja i renowacja energetyczna budynków. W Danii kosztami termomodernizacji budynków obciążani są mieszkańcy, którzy otrzymują jednak istotne wsparcie w postaci zwrotu wartości zaoszczędzonej energii. W Polsce tworzone są plany głębokiej termomodernizacji, która będzie mogła być dofinansowywana ze środków Unii Europejskiej. Pomimo tej obietnicy nie podano szczegółów co do tego, jak należy definiować głęboką termomodernizację. Wiadomo jednak, że renowacja energetyczna jest jednym z istotnych środków obniżania zużycia energii. Aby dogonić w tym zakresie Danii musielibyśmy poddawać renowacji energetycznej nie 1,2% jak obecnie, lecz 3% budynków.

Wydarzeniem towarzyszącym debacie były odwiedziny pary książęcej w elektrociepłowni Siekierki oraz wystawa sprzętu audio wiodących duńskich producentów w rezydencji Ambasadora Danii.