Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
Nagroda Prezydenta dla Filharmonii Szczecińskiej [FILM] Oprócz przyznania nagrody w dziedzinie architektury kwestię ładu przestrzennego zamierzam uczynić jednym z elementów polityki państwa - mówił Prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Grand Prix konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. To prestiżowe wyróżnienie odebrał hiszpański architekt Alberto Veiga (współautor Filharmonii Szczecińskiej) z zespołem.
Relacja z rozstrzygnięcia VIII edycji konkursu Życie w Architekturze 17 kwietnia w ratuszu dzielnicy Wilanów odbyło się rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, w którym nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix wyłonił Prezydent RP Bronisław Komorowski, wręczono też nagrody zwycięzcom pięciu kategorii konkursowych, nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Laureaci VIII edycji konkursu Życie w Architekturze 17 kwietnia rozstrzygnięto VIII edycję konkursu Życie w Architekturze. Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 otrzymała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, projektu Estudio Barozzi Veiga. Podczas gali, która odbyła się w ratuszu dzielnicy Wilanów, wręczono też nagrody w pięciu kategoriach konkursowych, nagrody ministerialne oraz nagrodę internautów dla Ulubieńca Polski 2013-2014.
Tomasz Konior o Wielkiej Sali Koncertowej NOSPR Wielka Sala Koncertowa to najważniejsza przestrzeń siedziby NOSPR i pierwsza sala koncertowa w Polsce dla blisko 2000 osób. Każdy element składający się na całość doznań ma tu muzyczne odniesienie i uzasadnienie. Bowiem sala zbudowana jest niczym instrument. O realizacji opowiada Tomasz Konior w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Agnieszka Samsel o wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [FILM] Wnętrza Filharmonii Szczecińskiej zaprojektowano jako promenadę, prowadzącą publiczność od holu wejściowego, przez wszystkie kondygnacje do sal koncertowych i ekspozycyjnych. Zataczając pełne koło, powraca się do przestrzeni wejściowej. Białe, purystyczne przestrzenie foyer, kontrastują z wnętrzem sali symfonicznej, w której złoty ornament stanowi zarówno dekorację, jak i pełni funkcję akustyczną. O realizacji opowiada Agnieszka Samsel w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Józef Franczok i Marcin Kolanus o przedszkolu Mali Odkrywcy w Chróścicach [FILM] Choć inwestor oczekiwał jedynie dostosowania dawnego budynku szkoły do potrzeb przedszkola, architektom udało się przekonać go do większych zmian. Zróżnicowane kolory i zastosowane rozwiązania zaprojektowano z myślą o różnych grupach wiekowych - barwy ziemi, dla najmłodszej grupy, sala zielona - świat przyrody, dla starszej grupy, a sala purpurowa - świat kultury, ludzi i własnej kreacji zadedykowano dzieciom najstarszym. O realizacji opowiadają Józef Franczok i Marcin Kolanus w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Roman Rutkowski o Placu Nowy Targ we Wrocławiu [FILM] Plan Nowy Targ jest jednym najstarszym placem spośród trzech istniejących w obrębie Starego Miasta we Wrocławiu. Dotkliwie zniszczony w czasie wojny, został odbudowany w latach 50-tych w duchu modernistycznym. Jego powierzchnię pokryła geometryczna siatka podziałów, która stała się punktem wyjścia dla koncepcji rewitalizacji przeprowadzonej według koncepcji Romana Rutkowskiego. Realizacja spotkała się z surową krytyką m.in. za brak zieleni, programu i wyludnienie. Architekt odpowiada na tak postawione zarzuty w prezentacji odbywającej się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Robert Skitek o zagospodarowaniu nabrzeża Paprocan w Tychach [FILM] Jezioro Paprocańskie jest częstym miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Tychów. Koncepcja zagospodarowania południowo wschodniej części jeziora opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. O realizacji w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Robert Skitek.
Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec o zagospodarowaniu starówki w Gorlicach [FILM] Gorlice to niewielkie miasto położone na południu Polski, w pobliżu granicy ze Słowacją. Historyczny rynek ukształtowany w formie leja, zmienił swój kształt za sprawą przebudowy w latach 50-tych. Do niedawna zaniedbana przestrzeń, stała się przedmiotem konkursu, zwyciężonego przez pochodzących z Gorlich Urszulę Forczek-Brataniec i Marcina Bratańca. O zagospodarowaniu starówki architekci opowiadają w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski o zespole Nowe Orłowo w Gdyni [FILM] Projekt zespołu Nowe Orłowo w Gdyni został wyłoniony w ramach konkursu architektonicznego, który odbył się w 2010 roku. Budynki mieszkalne wzniesiono w bezpośredniej bliskości morza na granicy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. O realizacji opowiadają jej autorzy, w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Maciej Miłobędzki i Paweł Majkusiak o zespole przy al. Wilanowskiej w Warszawie [FILM] Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zespołu przy al. Wilanowskiej w Warszawie są okiennice z cedru kanadyjskiego. To za ich sprawą powierzchnia elewacji budynków jest zmienna. Światło filtrowane przez drewniane elementy tworzy zaskakujące efekty, zróżnicowane w zależności od pory dnia i roku. O realizacji opowiadają Maciej Miłobędzki i Paweł Majkusiak w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Mikołaj Szubert-Tecl o Nowym Muzeum Śląskim w Katowicach [FILM] Muzeum Śląskie mieści się na terenie byłej kopalni w centrum Katowic i jest częścią tzw. Strefy Kultury. Budynek nie posiada klasycznych elementów takich jak główne wejście, front czy tył, przez co wymyka się tradycyjnym typologiom. Można powiedzieć nawet, że go tak naprawdę nie ma, ponieważ większa część jest schowana pod ziemią. Jest to swoisty negatyw budynku - o realizacji opowiada Mikołaj Szubert-Tecl z pracowni Riegler Riewe Architekten.
Agnieszka Szultk, Piotr Nawara i Stanisław Deńko o Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie [FILM] Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie powstało w korzystnej lokalizacji nad Wisłą, w poprzemysłowej dzielnicy Podgórze. Bryła budynku jest inspirowana myślą Tadeusza Kantora, a przede wszystkim jednym z jego rysunków, przedstawiających postać niosącą stół. W ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, o realizacji opowiadają Agnieszka Szultk, Piotr Nawara i Stanisław Deńko z IQ2 Konsorcjum.
Agnieszka Samsel o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [FILM] W dzień światło rozprasza się na powierzchni fasady, w porze nocnej filtrowane jest z jej wnętrza. (...) Budynek staje się swego rodzaju lampionem i poprzez grę światłem komunikuje się ze swoim otoczeniem. O Filharmonii Szczecińskiej w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze, opowiada Agnieszka Samsel z pracowni Barozzi Veiga.  
Tomasz Konior o zespole Wille Parkowa [FILM] Wille Parkowa to zespół 5 budynków mieszkalnych, położony w bezpośrednim sąsiedztwie parku Kościuszki w Katowicach. Wartością tego miejsca jest próba znalezienia języka, który sprawi, że zespół wytrzyma próbę czasu - mówił Tomasz Konior podczas prezentacji obiektu w ramach otwartych obrad VIII edycji jury konkursu Życie w Architekturze.
Aureliusz Kowalczyk o Domu w Józefowie [FILM] Prezentację Domu w Józefowie otwiera slajd przedstawiający pracę Rachel Whiteread, pt. "House" - betonowy odlew wiktoriańskiego domu postawiony w jego pierwotnej lokalizacji. Podobnie jak u brytyjskiej artystki, styk tego co wewnątrz i na zewnątrz jest istotnym tematem realizacji pracowni Hayakawa/Kowalczyk. Dom z dwuspadzistym dachem wzniesiono na planie szcześciokąta, na gęsto zalesionym terenie. Elewacja z szarej cagły, uzupełniona dębową stolarką, jest stale animowana cieniami rzucanymi przez drzewa. Rozmieszczone w pozornie przypadkowych miejscach otwory okienne, kadrują widoki na otaczający las. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Marta Dyrda i Radek Fikus o Domu w Lublińcu 2 [FILM] Z zewnątrz czarny, pozbawiony detalu i monolityczny, w środku jasny i przestronny - Dom w Lublińcu 2 różni się znacznie od budynków stojących przy gęsto zabudowanej ulicy niewielkiego miasta na Śląsku. Marta Dyrda i Radek Fikus prezentują swoją realizację w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.