Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Aktualności 201515 realizacji nominowanych do nagród głównych i Grand Prix w konkursie Życie w Architekturze

15 realizacji nominowanych do nagród głównych i Grand Prix w konkursie Życie w Architekturze

W trakcie wyjątkowo burzliwych, 9-godzinnych obrad sędziowie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE wyłonili 15 realizacji nominowanych do nagród głównych i Grand Prix Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce.

Obrady jury, Życie w Architekturze
Obrady jury konkursu Życie w Architekturze, fot. Konrad Kalbarczyk

Wybór, przed jakim stanęliśmy okazał się niezwykle trudny. Nie tylko dlatego, że ostatnie dwa lata obfitowały w wiele znaczących realizacji. Mieliśmy też świadomość dużej odpowiedzialności za podjęte decyzje. ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jeden z nielicznych konkursów w Polsce, w którym nagrody przyznaje profesjonalne jury: w większości praktykujący architekci, krytycy, wykładowcy akademiccy. Wyróżnione obiekty nie mogą być tylko piękne formalnie, muszą też reprezentować szczególne walory przestrzenne i funkcjonalne, a przede wszystkim – zgodnie z nazwą samego konkursu – odpowiadać na potrzeby użytkowników, czyli tych, którzy „żyją w architekturze” – mówi Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator” i jeden z jurorów konkursu.

Już 11 i 12 marca 2015 autorzy nominowanych realizacji będą musieli zmierzyć się ze szczegółowymi pytaniami jurorów. W tych dniach w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się otwarte dla publiczności posiedzenie konkursowego sądu.

11 marca przed jury architekci prezentować będą realizacje w kategorii budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny i wnętrze użyteczności publicznej, a 12 marca w kategorii: budynek użyteczności publicznej i przestrzeń publiczna. Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 16.30.

Szczegółowy plan wystąpień podamy już wkrótce.

Lista nominowanych realizacji:

Najlepszy budynek użyteczności publicznej

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach, Riegler Riewe Architekten ZT-GesmbH; Florian Riegler, Roger Riewe
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, BAROZZI VEIGA, Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga (Współpraca w Polsce: Jacek Lenart Studio A4 Sp. z o.o.). Oficjalna strona internetowa filharmonii: http://filharmonia.szczecin.pl/
Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, IQ2 Konsorcjum: Lider Konsorcjum – Piotr Nawara, Agnieszka Szultk - nsMoonStudio Sp. z o.o. członek Konsorcjum – Stanisław Deńko - Wizja Sp. z o.o. Architekt Generalny – Sławomir Zieliński - nsMoonStudio Sp. z o.o.

Najlepszy budynek wielorodzinny

Kompleks budynków mieszkalnych przy Al. Wilanowskiej w Warszawie, JEMS Architekci / Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Paweł Natkaniec
NOWE ORŁOWO - Zespół mieszkalno-usługowy w Gdyni - I, II, III, IV etap
, Arch-Deco Sp. z o.o. , Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski
Wille Parkowa, KONIOR STUDIO / Tomasz Konior

Najlepszy budynek jednorodzinny

Living-Garden House w Katowicach, Robert Konieczny KWK Promes
Dom w Lublińcu 2, Dyrda Fikus Architekci / Marta Dyrda, Radek Fikus
Dom w Józefowie, hayakawa/kowalczyk - Emiko Hayakawa, Aureliusz Kowalczyk

Najlepsza przestrzeń publiczna

Plac Nowy Targ we Wrocławiu, Roman Rutkowski Architekci (Roman Rutkowski, Piotr Guliński)
Modernizacja Starówki w Gorlicach, eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec / Marcin Brataniec (główny projektant), Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa
Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach, RS+ / Robert Skitek

Najlepsze wnętrze publiczne

Przedszkole "Mali odkrywcy", PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus
Wielka Sala Koncertowa NOSPR
, KONIOR STUDIO / Tomasz Konior
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
, BAROZZI VEIGA, Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga.
Oficjalna strona internetowa filharmonii: http://filharmonia.szczecin.pl/

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu 17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z obrad jury W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Fotoreportaż z gali finałowej W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Finaliści VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
Gala Finałowa VIII edycji Życia w Architekturze [FILM] To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.
PLEBISCYT NA ULUBIEŃCA POLSKI 2013-2014 ULUBIENIEC POLSKI 2013-2014: PLEBISCYT INTERNAUTÓW ŻYCIE W ARCHITEKTURZE VIII EDYCJA NAJLEPSZY POLSKI BUDYNEK 2013-2014