Office House w Warszawie

Pierwszy budynek zespołu Towarowa 22 już w 2025 roku

2023-11-15 14:53

Trwa realizacja pierwszego etapu wielofunkcyjnego zespołu Towarowa 22 na warszawskiej Woli. W ramach tej części inwestycji według projektu Jemsów powstanie budynek Office House oraz fragment tzw. parku Słowa.

Office House: nie tylko biura

Dobiega końca budowa podziemnej części budynku Office House u zbiegu Pańskiej i Wroniej na warszawskiej Woli. To pierwszy obiekt wielofunkcyjnego założenia realizowanego w miejscu dawnego kompleksu poligraficznego, tzw. Domu Słowa Polskiego. Koncepcję całego zespołu na zlecenie Echo Investment i AFI Europe opracowało biuro JEMS Architekci. Na 6,5-hektarowej działce między ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą docelowo powstanie  nowy fragment miasta z mieszkaniami, biurami, lokalami handlowo-usługowymi oraz nowym publicznym parkiem.

W pierwszym etapie do użytku oddany zostanie biurowiec Office House. Znajdzie się w nim ok. 31 tys. m² powierzchni na wynajem. Parter budynku przeznaczono dla handlu, usług i gastronomii oraz na oranżerie z elementami małej architektury i miejscami do odpoczynku. Na pozostałych kondygnacjach powstaną elastyczne w aranżacji przestrzenie do pracy z zielonymi loggiami. Oryginalny charakter Office House podkreśli połączony z nim, zapraszający do środka pawilon o ażurowej konstrukcji.

Inkluzywne planowanie według Jemsów

Office House to część nowoczesnej, prospołecznej i inteligentnej dzielnicy, w której przenikać się będzie codzienne życie, praca i odpoczynek. Zaprojektowane przez nas budynki oraz przestrzeń wokół nich, szanują historię i kontekst lokalizacji, a zarazem wpisują się w nurt inkluzywnego planowania miast z myślą o potrzebach użytkowników różnych profesji, w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – opowiada Maciej Rydz, partner w pracowni JEMS Architekci.

Office House będzie zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w tym częściowo wytwarzaną na miejscu, na przykład przez panele fotowoltaiczne. Przewidziano trójwarstwową, szklaną fasadę, która utrzyma optymalną temperaturę wewnątrz o każdej porze roku, ograniczając zużycie energii potrzebnej do chłodzenia lub ogrzewania. Niższe zużycie prądu będzie możliwe również dzięki oświetleniu LED sterowanemu systemem DALI. Z kolei o jakość powietrza wewnątrz budynku zadba specjalna technologia oczyszczania, wzorowana na procesach naturalnie zachodzących w przyrodzie.

Towarowa 22: realizacja

Zakończenie budowy Office House planowane jest na drugi kwartał 2025 roku. Do połowy 2025 roku do użytku zostanie oddany również fragment tzw. parku Słowa od strony ulicy Miedzianej, a w ciągu następnych kilku miesięcy sąsiadujący z nim pierwszy budynek mieszkalny realizowany przez Archicom, spółkę z Grupy Echo Investment. Rok później odwiedzającym udostępniona zostanie pozostała część terenów zieleni z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego. Realizacja całości projektu Towarowa 22 potrwa do 2028 roku.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie