Przebudowa dawnego hotelu Cracovia – projekt dyplomowy

i

Autor: archiwum serwisu Wizualizacja zespołu od Alei Focha; il. Alicja Nowak

Przebudowa dawnego hotelu Cracovia – projekt dyplomowy

2017-04-28 12:01

Prezentujemy projekt dyplomowy Alicji Nowak, który wykonała pod kierunkiem profesora Krzysztofa Ingardena na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

OPIS AUTORSKI (fragment):

Sąsiedztwo Muzeum Narodowego, kina Kijów, a także terenów rekreacyjnych sugeruje stworzenie w tym miejscu przestrzeni o charakterze publicznym. Projekt jest próbą wkomponowania nowej formy w modernistyczną bryłę, tak aby stała się dopełnieniem zastanego kontekstu miejskiego. Koncepcja przewiduje stworzenie Muzeum Architektury i Designu, wraz z przestrzeniami warsztatowymi, które miałoby działać w pełnej symbiozie z Muzeum Narodowym. Projekt przewiduje pozostawienie niezmienionej bryły parteru. Zachowany został zewnętrzny podjazd wpisany do ewidencji zabytków.

Od strony alei Focha zlokalizowane zostało foyer wejściowe, punkt informacyjny, przestrzenie usługowe, a także restauracja wraz z tarasem. We wschodniej części parteru umieszczone zostały przestrzenie warsztatowe. Najniższa część mająca bezpośrednie połączenie z placem przed budynkiem to galeria sztuki – dostępna zarówno z wnętrza obiektu, jak również bezpośrednio z zewnątrz. Od strony Kina Kijów został zaprojektowany otwarty Ogrodu Sztuki, który opadając wprowadza ludzi do wnętrza. Kondygnacje, na których dawniej znajdowały się pokoje hotelowe zostały wyburzone, zachowana została jedynie frontowa elewacja. Szklana prostopadłościenna bryła dostawiona do istniejącej elewacji to wielokondygnacyjne foyer. Z kolei przestrzenie wystawiennicze zlokalizowane zostały w 4 prostopadłościennych bryłach, częściowo wkomponowanych w szklany prostopadłościan, a częściowo nadwieszonych nad Ogrodem Sztuki. Elewację nowo projektowanych obiektów porasta zieleń.

Metryka
  • Autorzy: Alicja Nowak
  • Temat: Muzeum Architektury i Designu w dawnym Hotelu Cracovia. Koncepcja przebudowy obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu
  • Uczelnia: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  • Promotor: Prof. nadzw. Dr hab. inż. arch. Krzysztof Ingarden
  • Asystent promotora: Mgr inż. arch. Piotr Urbanowicz