Architektura MuratorKonkursyPolska realizacja z nagrodą w konkursie World Architecture & Design Awards 2019

Polska realizacja z nagrodą w konkursie World Architecture & Design Awards 2019

Biodomek projektu pracowni eKodama Architektura zajął II miejsce w międzynarodowym konkursie World Architecture & Design Awards 2019.

Polska realizacja z nagrodą w konkursie World Architecture & Design Awards 2019

Organizatorem konkursu był portal APR, specjalizujący się w popularyzacji architektury i prowadzeniu międzynarodowych konkursów dla architektów, projektantów wnętrz, artystów i studentów. Prace można było nadsyłać w 23 kategoriach, m.in. obiekty biurowe, architektura krajobrazu, projektowanie graficzne czy rękodzieło. W jury World Architecture & Design Awards 2019 znaleźli się architekci i wykładowcy z wielu renomowanych uczelni na świecie, m.in. Bruce Moore, profesor architektury na Drury University w Stanach Zjednoczonych, Daniel Caven z pracowni Daniel Caven Design, Silas Chiow, dyrektor chińskiego oddziału firmy SOM czy Nangkula Utaberta z Universiti Teknologi Malaysia.

Realizacja pracowni eKodama Architektura zdobyła II miejsce w kategorii projektowanie domów. To modułowy budynek o powierzchni zaledwie 27 m2 i kubaturze 68 m3. Jak podkreśla główna autorka, Magdalena Górska, podstawowym założeniem przy opracowywaniu jego koncepcji była minimalizacja śladu węglowego, zarówno w trakcie produkcji, jak i eksploatacji oraz ewentualnej utylizacji. Do budowy użyto więc przede wszystkim materiałów niskoprzetworzonych i biodegradowalnych, takich jak drewno, ekoceluloza czy wełna owcza. Własnoręcznie wykonaliśmy prototyp w skali 1:1, sprawdzając każde rozwiązanie. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma firmami, tworząc nieformalny klaster naturalnego budowania – tłumaczy architektka.

Lista wszystkich laureatów dostępna tu, a poniżej film prezentujący proces budowy Biodomku.

Wrocławscy architekci z główną nagrodą World Architecture & Design Awards 2019 Projekt wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak zwyciężył w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu World Architecture & Design Awards 2019. Inwestycja Atal Towers zdobyła tytuł najlepszego budynku w kategorii Mixed Use.