Architektura MuratorProjektyAkademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco

Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco

Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.

Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco

Konkurs na projekt nowego akademika władze uczelni ogłosiły na początku roku. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji budynku, który pomieściłby ok. 400 studentów. Trzeba było przewidzieć 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych, każdy z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na wszystkich piętrach należało ponadto zaprojektować kuchnię z jadalnią i pralnię, a także przewidzieć klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe i minimarket. Jury pod przewodnictwem architekta Piotra Kostki pierwszą nagrodę przyznało pracowni Dedeco. Szczególną wartością tego projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski”. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych – mówił o zwycięskiej pracy sędzia.

Architekci zaproponowali pięciokondygnacyjny budynek na planie kwadratu, z dużym dziedzińcem pośrodku. Kontekst dla niniejszego projektu stanowi istniejąca zabudowa kampusu Morasko złożona wyłącznie z obiektów dydaktycznych i naukowych. Z tego powodu realizacja nowego budynku o silnym oddziaływaniu aktywizującym, którego funkcjonowanie nie zamyka się w ograniczonych ramach czasowych nabiera szczególnego znaczenia. Akademik to środowisko, w którym spotkają się ludzie pochodzący z różnych miejsc, o odmiennych doświadczeniach życiowych i potrzebach. Wejście w taką rzeczywistość otwiera przed użytkownikami nowe szanse, ale też i wyzwania. Dlatego chcielibyśmy stworzyć warunki, które skompensują ewentualne nierówności, zapewnią możliwość stopniowej adaptacji i indywidualnego określenia stopnia uczestnictwa we wspólnocie poprzez zróżnicowane formy zamieszkania – tłumaczą autorzy.

Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco

Frontowa elewacja obiektu kontynuuje linię zabudowy wyznaczoną przez sąsiadujące gmachy. Połączenie szarych płyt na zewnętrznych fasadach i ceglana okładzina dziedzińca stanowią nawiązanie do materiałów i wykończeń typowych dla kampusu. Główne wejście do akademika i część funkcji usługowych architekci przewidzieli od ul. Umultowskiej, by podkreślić jej charakter jako głównej osi komunikacyjnej zespołu na Morasku.

Strukturę części mieszkalnej oparli z kolei na modelu wertykalnej wioski. Kolejne poziomy organizacji, budowane w oparciu o wydzielone sekcje budynku, służą stopniowaniu liczebności grup sąsiedzkich. Relacja względem trzonu głównego pozwoli lepiej zdefiniować strefy o zróżnicowanym poziomie prywatności i otwartości społecznej, dając szerszy wybór przyszłym mieszkańcom. Takie wydzielenie członów budynku to także umożliwienie większej identyfikacji każdego użytkownika w odniesieniu do całego budynku – wyjaśniają projektanci.

Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco

Zgodnie z wytycznymi konkursu, na wszystkich kondygnacjach przewidzieli pomieszczenia użytkowane wspólnie. Strefy te otwierają się na obszar komunikacji. Połączone z kuchniami i tarasami stają się obszarami integracji mieszkańców przyległych „bloków” i realizacji wspólnych projektów. Przestrzenie współdzielone są jednym z najsilniejszych zalążków budowania wspólnoty, a codzienne czynności jak gotowanie i spożywanie posiłku stanowią najlepszą okazję do poznania nowych członków wspólnoty i pogłębiania już nawiązanych relacji.

Drugie miejsce w konkursie zajęło studio Front Architects, a trzecie Pracownia Autorska i Biuro Prawne H. J. Buszkiewicza. Teraz Uniwersytet ogłosi przetarg na wykonawcę domu studenckiego. Mam nadzieję, że proces inwestycyjny przebiegnie zgodnie z naszym planem i pierwsi studenci zamieszkają na Morasku w 2021 roku – zapowiada dr Marcin Wysocki, kanclerz UAM.

To kolejny projekt akademika wyłoniony ostatnim czasie w konkursie zorganizowanym przez uczelnię publiczną. Na początku roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowego domu studenckiego Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze miejsce zajęła wówczas pracownia Projekt Praga.

W Warszawie powstaje kolejny akademik sieci Student Depot W Warszawie powstaje drugi prywatny akademik sieci Student Depot. Trzynastokondygnacyjny budynek u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej zaprojektowała pracownia 4am Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.