Inwestycje miejskie

Metamorfoza hotelu AdmiralsPalast w Zabrzu według koncepcji Konior Studio

2023-09-05 13:53

Hotel AdmiralsPalast w Zabrzu przejdzie metamorfozę. Historyczny budynek zostanie zaadaptowany na Centrum Promocji i Rozwoju Miasta według koncepcji śląskiej pracowni Konior Studio.

Modernizacja hotelu AdmiralsPalast Zabrze, ul. Wolności 305
Autorzy koncepcji: Konior Studio
Inwestor: Urząd Miasta Zabrza
Generalny wykonawca: Warbud
Powierzchnia całkowita: 3458 m²
Powierzchnia użytkowa: 1844 m²
Koszt inwestycji: 52 794 955 PLN

AdmiralsPalast w Zabrzu: nowa funkcja w starym gmachu

W ostatnich dniach sierpnia władze Zabrza podpisały umowę z firmą Warbud na kompleksowy remont dawnego hotelu AdmiralsPalast u zbiegu ulicy Wolności i placu Dworcowego. Koncepcję adaptacji modernistycznego gmachu do nowych funkcji opracowało Konior Studio. Mamy do czynienia z zabytkiem, który wymaga szczególnej troski i wręcz pietyzmu, by przywrócić go do dawnej świetności – mówił Tomasz Konior podczas uroczystości podpisania umowy. Nie ma nic cenniejszego niż to, że zabytek żyje, wypełnia się nowymi funkcjami i ludźmi, że staje się częścią tętniącego życiem miasta – podkreślał architekt. W zmodernizowanym budynku znajdzie się m.in. Centrum Promocji i Rozwoju Miasta, dwukondygnacyjna sala wystawowo-konferencyjna, biura i przestrzenie warsztatowe dla startupów, część hotelowa, a także strefa gastronomiczna. Na piątym piętrze zaplanowano restaurację, a na siódmym bar z dużą salą bankietową urządzoną, tak jak w czasach świetności hotelu AdmiralsPalast, pod kopułą. Tu dostępne będą także tarasy widokowe.

Hotel AdmiralsPalast w Zabrzu

i

Autor: Konior Studio proj. Konior Studio

Kiedy remont hotelu AdmiralsPalast w Zabrzu

Kontrakt ma być realizowany w formule zaprojektuj i wybuduj na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego przygotowanego przez Konior Studio. Zadanie przewiduje uzyskanie przez wykonawcę wszystkich materiałów koniecznych do przeprowadzenia prac projektowych, w tym uzgodnień, opinii i odstępstw, a następnie wykonanie robót budowlanych i pełnienie nadzoru autorskiego. Na przygotowanie projektu Warbud ma półtora roku, a na przeprowadzenie inwestycji – 27 miesięcy. Oznacza to, że remont hotelu AdmiralsPalast w Zabrzu może zakończyć się dopiero w 2027 roku. Koszt realizacji wyniesie blisko 53 mln zł. Część środków, ok. 30 mln zł, pochodzić będzie z rządowego funduszu Polski Ład.

Historia dawnego hotelu AdmiralsPalast w Zabrzu

Hotel AdmiralsPalast w Zabrzu zrealizowano w latach 1924-1928 według projektu berlińskich architektów Richarda Bielenberga i Josefa Mosera. Narożny obiekt w stylu modernistycznym wieńczy krytą miedzianą blachą kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, później otwarto tam restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował rozległy taras z wydzieloną przestrzenią do tańca. Część hotelowa obejmowała 48 apartamentów. Na początku hotel znajdował się w rękach prywatnych, w 1933 roku przejęła go gmina Zabrze. Po II wojnie światowej obiekt funkcjonował pod wieloma nazwami: „Prezydent”, „Przodownik”, a następnie „Monopol”. Na przestrzeni lat był też wielokrotnie modernizowany. Największych zmian dokonano w latach 90., adaptując część pomieszczeń na potrzeby banku. Z czasem gmach stał się jednak pustostanem.  W 2020 roku ówczesny właściciel hotelu, Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach, wystawił go na sprzedaż. Dwa lata później za 3,5 mln zł obiekt kupiły władze miasta.