Architektura MuratorProjektyPrzebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie

Przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie

Pierwszą nagrodę w konkursie na przebudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie uzyskała londyńska pracownia Flanagan Lawrence.

Przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie
AutorzyFlanagan Lawrence
Akustyka:Arup
KonstrukcjaExpedition
InwestorGmina Miasto Szczecin
Powierzchnia terenu16659.0 m²
Planowane zakończenie realizacji:2018
Budżet:12 mln zł (brutto)

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec został wzniesiony w 1976 roku wg koncepcji Zbigniewa Abrahamowicza na terenie dzisiejszego Parku Kasprowicza w Szczecinie. Został zaprojektowany w formie żelbetowego łuku z rozpiętym na nim zadaszeniem o powierzchni 700 m2.

Celem ogłoszonego w sierpniu 2015 roku konkursu było uzyskanie projektu nowego zadaszenia, przebudowy widowni i sceny, infrastruktury technicznej oraz zagospodarowania terenu wokół teatru. Pierwszą nagrodę przyznano londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence, drugą otrzymała Domino Grupa Architektoniczna, a trzecią Orłowski Szymański Architekci.

Zwycięska koncepcja przewiduje realizację niezależnej od żelbetowego łuku konstrukcji dachu, opartej na krzywoliniowej kratownicy biegnącej wzdłuż jego krawędzi i pełniącej jednocześnie rolę ramy dla konstrukcji linowej. Na niej rozpięto również membranę w formie poduszek pneumatycznych oraz podczepiono panele akustyczne.

Podwójnie zakrzywiony dach najpierw biegnie równolegle do nachylenia zbocza amfiteatru zapewniając widoki na park, by następnie z dramatyzmem unieść się ponad scenę, umożliwiając uzyskanie wymaganej dla występów scenicznych wysokości - mówi Jason Flanagan z pracowni Flanagan Lawrence.

Pomost techniczny dla oświetlenia scenicznego oraz nagłośnienia wsparto na dwóch biegnących równolegle do sceny kratownicach uformowanych w kształcie łuku. Tył sceny obudowano akustycznie przez krzywoliniowe przeźroczyste ekrany, otwierając malownicze widoki na Jezioro Rusałka, które tworzyć będzie tło dla występów scenicznych. Koncepcja Flanagan Lawrence uwzględnia również przebudowę 2500 siedzisk na widowni i rozbudowę amfiteatru o dodatkowe obiekty: kasy biletowe, toalety dla widowni, kawiarnię oraz przebudowę zaplecza sceny.

Tagi:
MultiPly – nowy manifest prefabrykacji? Jedną z instalacji promujących tegoroczny London Design Festival była 9-metrowa Multiply. Obiekt popularyzować miał jednocześnie modułowe konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie.
„The Smile”, czyli eksperymentalna architektura drewniana „The Smile” to eksperymentalna instalacja, która bada możliwości zastosowania drewna w architekturze. Zaprojektowany przez Alison Brooks obiekt zostanie zrealizowany w ramach London Design Festival 2016.
Współczesna architektura Wielkiej Brytanii: Uniwersytet w Coventry Nowoczesny gmach Wydziału Inżynierii i Informatyki (Faculty of Engineering and Computing) Uniwersytetu w Coventry zaprojektowali architekci z Arup Associates. Na uwagę zasługuje efektowna elewacja budynku.
Narodowe Centrum Sportów Wodnych Centrum sportów wodnych zaprojektowano w myśl dualistycznej natury chińskiej filozofii Yin & Yang. Bazę do stworzenia konstrukcji oparto na podstawie obserwacji mydlanej piany.