Architektura MuratorProjektySolarne kładki projektu Piotra Kuczi

Solarne kładki projektu Piotra Kuczi

Produkujące energię piesze kładki zostały zaprojektowane przez Piotra Kuczię specjalnie dla Pekinu, ale dzięki lekkim, modułowym panelom można w ten sposób przekształcić dowolne konstrukcje w każdym miejscu na świecie. Rozwiązanie polskiego architekta doceniono już w kilku międzynarodowych konkursach.

Solarne kładki projektu Piotra Kuczii

Projekt solarnej aktywacji kładek, czyli obudowania istniejących konstrukcji specjalnymi cienkowarstwowymi modułami fotowoltaicznymi, Piotr Kuczia opracował na zlecenie China National Building Materials Group Corporation (CNBM), jednego z największych producentów szkła i materiałów budowlanych w Państwie Środka. Do CNBM należy obecnie wywodząca się z Niemiec firma Avancis, będąca pionierem cienkowarstwowej fotowoltaiki w autorskiej technologii CIS. Jak czytamy na stronie firmy, moduły słoneczne CIS do generowania elektryczności wymagają warstwy półprzewodnikowej o grubości jedynie 2 μm, mają najwyższą wydajność ze wszystkich technologii cienkowarstwowych, bardzo dobrą wydajność nawet przy słabym oświetleniu i najszerszą charakterystykę widmową. Ogniwa te są jednocześnie bardzo lekkie i sprężyste, architekt wykorzystał je więc w swojej koncepcji, tworząc kilka wariantowych rozwiązań.

W Pekinie są setki nieestetycznych kładek. Pomysł obudowania tych obiektów panelami wytwarzającymi energię pozwoliłby przy okazji je zróżnicować, nadać każdemu indywidualny wyraz – tłumaczy. Wśród zaproponowanych struktur znalazły się formy inspirowane tradycyjną chińską układanką – tzw. tangramem, spiralą czy pagodą. Poniżej mogłyby się znaleźć stacje ładowania samochodów i rowerów elektrycznych oraz ekrany informujące o zaletach energii słonecznej.

Prototypy solarnych kładek pokazywane były w tym roku m.in. na targach w Szanghaju i Monachium. Projekt zdobył też wiele nagród, w tym tytuł Architectural Product of the Year w konkursie Architecture Masterprize organizowanym przez międzynarodową agencję Farmani Group, czy Best of Best w kategorii Innovative Architecture w konkursie Iconic Awards organizowanym przez German Design Council.

Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Solarne kładki projektu Piotra Kuczii
Piotr Kuczia podczas ceremonii przyznania nagród w konkursie Architecture Masterprize 2019 w Bilbao, obok współpracowniczka Elsa Minsut oraz Juan Ignacio Vidarte, dyrektor Muzeum Guggenheima; fot. serwis prasowy

Systemy fotowoltaiczne coraz częściej stają się częścią miejskiego krajobrazu także w Polsce. Już dwa lata temu na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w naszym kraju i jedna z zaledwie kilku podobnych w Europie.

Fotowoltaika i architektura Panele fotowoltaiczne należy traktować nie jako elementy dodawane do gotowych konstrukcji, lecz jako innowacyjny materiał budowlany o szczególnych właściwościach.
Architektura przyszłości – domy bez kompromisów Obecnie obserwujemy wiele trendów w świecie architektury. Szukamy pomysłów na wybudowanie domu jak najmniejszym kosztem, a z drugiej strony powstają wyjątkowe w formie i designie budynki, wykonane na szczęście coraz częściej z materiałów ekologicznych. Dla zwolenników innowacji, pomysłem, a także nowym kierunkiem w architekturze będą dachy solarne zastępujące tradycyjne rozwiązania. Przypadnie to do gustu zwolennikom sprawdzonych rozwiązań, jak i tym, którzy lubią wykorzystywać w swojej twórczości nowoczesne formy.
Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu Na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w Polsce i jeden z niewielu takich systemów w Europie. Z produkowanej w ten sposób energii korzysta 15 tysięcy wrocławian.