Architektura MuratorRealizacjeModernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt

Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt
Willa na Starym Żoliborzu, proj. Kulczyński Architekt, fot. serwis prasowy

Kulczyński architekt – projekt na Starym Żoliborzu

W pracowni Kulczyński Architekt w ciągu prawie trzech dekad działalności powstało wiele projektów, które na stałe wpisały się w krajobraz Warszawy. Architekci przeprowadzali rewitalizacje i adaptacje istniejących budynków, jak Fabryka Trzciny, dom handlowy Mysia 3 czy hotel Smolna 40, a także realizacje prywatnych mieszkań oraz wnętrz. Jednym z najnowszych projektów w portfolio biura jest modernizacja kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu.

Najmniejsza dzielnica stolicy słynie z bujnej zieleni oraz domów i kamienic, z których większość objęta jest nadzorem konserwatorskim. Dotyczyło to również przebudowywanego obiektu z użytkowym poddaszem, którego bryła nie mogła zostać naruszona od frontu. Formę zmieniono więc jedynie od strony ogrodu poprzez wprowadzenie przeszklonego skrzydła. Zabieg ten sprawił, że dom zyskał dodatkowe naturalne oświetlenie.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt
Willa na Starym Żoliborzu, projekt rewitalizacji i aranżacji wnętrz Kulczyński Architekt, fot. mat. prasowe

Projekt pracowni Kulczyński Architekt na Starym Żoliborzu

Centralnie umieszczona klatka schodowa stała się dla pracowni Kulczyński Architekt osią planu całego domu. Stanowiła jednak wyzwanie projektowe, ponieważ otwory na schody nie pokrywały się ze sobą na wszystkich poziomach, a różnice w wysokości poszczególnych kondygnacji komplikowało rozmieszczenie stopni.

Przestrzeń została podzielona na różne strefy. W podpiwniczeniu znalazła się pralnia i garderoby, łazienka, salka do ćwiczeń, a także mieszkanie służbowe i pomieszczenie dla ogrodników. Tutaj mieści się również widoczna z parteru piwniczka na wina, usytuowana w świetle klatki schodowej. Znajduje się w niej duży regał z głębokimi półkami na butelki, orientalne stoliki i klasyczne fotele butterfly.

Na parterze, w otwartej przestrzeni dziennej, pracownia Kulczyński Architekt zaproponowała salon, jadalnię i kuchnię. Główną dekoracją salonu jest biblioteka zajmująca dużą część ściany i minimalistyczny kominek wykończony czarnymi, stalowymi formatkami. Okna pod sufitem oraz w pełni otwierane przeszklone drzwi na taras sprawiają, że wnętrze jest bardzo dobrze oświetlone, a ogród staje się niemal jego integralną częścią. Przestronną kuchnię organizuje zabudowa o frontach ze stalowej blachy kwasówki oraz wyspa kuchenna z blatem ze spieku kwarcowego, od strony jadalni wykończona drewnem.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt
Willa na Starym Żoliborzu, proj. Kulczyński Architekt, fot. serwis prasowy

Pierwsze piętro w żoliborskim projekcie pracowni Kulczyński Architekt stanowi w zasadzie oddzielny apartament. Znajduje się tu sypialnia połączona z łazienką (dzielą je przesuwane szklane drzwi i zasłona), garderoba oraz gabinet. W sypialni zaprojektowano zabudowę meblową, której fronty są pokryte fornirem ze szczotkowanego dębu, ułożonym w dekoracyjny, geometryczny wzór. W łazience dominuje klasyczny, biały marmur zestawiony z czarną stalą. Zabudowa z umywalkami i lustrami dzieli przestrzeń na dwie części – pokój kąpielowy z wolno stojącą wanną oraz łazienkę z prysznicem i toaletą. Ostatnia kondygnacja to poddasze ze skosami, na którym ulokowano dwa pokoje z łazienkami oraz aneks w holu.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt
Willa na Starym Żoliborzu, proj. Kulczyński Architekt, fot. serwis prasowy
Autor: (Red.)
Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.