Architektura MuratorRealizacjeOodi – nowa centralna biblioteka w Helsinkach

Oodi – nowa centralna biblioteka w Helsinkach

Helsińska Biblioteka Centralna Oodi oficjalnie otwarta. Budynek według projektu ALA Architects zrealizowano w ramach obchodów 100-lecie niepodległości Finlandii.

Oodi – nowa centralna biblioteka w Helsinkach
Helsińska Biblioteka Centralna Oodi, proj. ALA Architects; fot. Tuomas Uusheimo
Helsińska Biblioteka Centralna OodiHelsinki, Finlandia
AutorzyALA Architects, architekci Juho Grönholm, Antti Nousjoki i Samuli Woolston
Inwestorwładze miasta Helsinek
Powierzchnia użytkowa17000.0 m²
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji96 mln euro

Setną rocznicę odzyskania niepodległości Finlandia obchodziła w ubiegłym roku. Z tej okazji zorganizowała m.in. podróżującą wystawę promującą w szerokim świecie fiński dizajn i architekturę, ale zaplanowała też budowę nowej biblioteki w Helsinkach. Wielkie otwarcie obiektu przewidziano na 5 grudnia 2018 roku, w przeddzień fińskiego święta niepodległości. Projekt gmachu, autorstwa pracowni ALA Architects wyłoniono w konkursie jeszcze w 2013 roku. Budynek, pod nazwą Oodi, co po fińsku oznacza po prostu odę, stanął w dzielnicy Töölönlahti, w sąsiedztwie Helsińskiego Centrum Muzycznego i Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma. Na jego budowę 66 mln euro przekazały władze miasta, 30 mln rząd, w ramach programu obchodów stulecia niepodległości Finlandii. Oodi będzie jednym z najbardziej otwartych budynków nie tylko w Helsinkach, ale w ogóle w krajach skandynawskich. Użytkownicy będą mogli pozwolić tu sobie na wiele i inicjować różne aktywności – mówi Antti Nousjoki z ALA Architects.

Gmach podzielono na trzy strefy zajmujące kolejne kondygnacje: publiczny i pełen aktywności parter, stanowiący przedłużenie placu przed budynkiem, zlokalizowaną na ostatnim, drugim piętrze bibliotekę z malowniczym widokiem na miasto oraz usytuowaną pomiędzy przestrzeń wielofunkcyjną, z pracowniami warsztatowymi i laboratoriami edukacyjnymi. Charakterystyczną, pofalowaną elewację obiektu zaprojektowano ze świerkowego drewna. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 17 tys. m2.

Nowa biblioteka na 100-lecie niepodległości Setną rocznicę odzyskania niepodległości Finlandia obchodziła w ubiegłym roku. Z tej okazji zorganizowała m.in. podróżującą wystawę promującą w szerokim świecie fiński dizajn i architekturę, ale zaplanowała też budowę nowej biblioteki w Helsinkach. Otwarcie obiektu przewidziano na 5 grudnia tego roku.