Stocznia Gdańska

Skwer Sierpnia '80 w Gdańsku: nowe miejsce spotkań mieszkańców i organizacji pozarządowych

2023-06-05 10:59

W sąsiedztwie Bramy Głównej Stoczni Gdańskiej oraz Europejskiego Centrum Solidarności urządzono skwer upamiętniający wydarzenia Sierpnia '80. Znalazło się tu m.in. 21 stołów nawiązujących do 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz drewniane ławy symbolizujące ławy stoczniowe, na których w trakcie strajku odpoczywali protestujący robotnicy.

Skwer Sierpnia '80 powstał dzięki firmie CTP, która w pobliżu buduje kompleks przemysłowo-logistyczny CTPark Gdańsk Port. Za projekt przestrzeni odpowiada zespół Fundacji Gdańskiej i Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, założonego przez młodych architektów i urbanistów z Trójmiasta. Teren o powierzchni ponad 1700 m², na którym przed laty znajdował się historyczny budynek stoczniowej stołówki, ma być miejscem wydarzeń kulturalnych i spotkań organizacji pozarządowych. By jednak nadać miejscu należyty charakter, ustawiono tu 21 stołów nawiązujących do 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz drewniane ławy symbolizujące ławy stoczniowe, na których w trakcie strajku odpoczywali protestujący robotnicy. Projektanci odtworzyli także obrys budynku nieistniejącej stołówki. Wyznaczają go między innymi metalowe słupy wraz z podświetlanymi linami.

W aranżacji nowo otwartej przestrzeni dużą wagę przywiązano także do rekultywacji zieleni. Pojawiły się ponadto rośliny o funkcji retencyjnej. Skwer Sierpnia '80 otwarto na początku czerwca, ale to nie koniec zmian w okolicy placu Solidarności i pomnika Poległych Stoczniowców. Władze miasta przygotowują się do ogłoszenia konkursu na nowe zagospodarowanie tych terenów. Konkurs prawdopodobnie podzielony zostanie na dwa etapy. Pierwszy będzie dotyczyć szerszego kontekstu urbanistycznego, drugi – przygotowania wytycznych do rewaloryzacji przestrzeni przylegającej do placu i samego placu.