Architektura MuratorWydarzeniaŚladem warszawskich pomników

Śladem warszawskich pomników

Zapowiadając zaplanowaną na listopad wystawę Pomnik. Europa Środkowa 1918-2018 Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni zaprasza na spacery śladem pomników znaczących historię i współczesność Warszawy.

Sladem warszawskich pomników

Choć idea monumentalnego upamiętniania postaci i wydarzeń historycznych może współcześnie wydawać się anachroniczna, a forma tych przedstawień niejednokrotnie nieadekwatna do ich treści, pomniki dawno nie były tematem tak aktualnym jak dziś. Historia i jej upamiętnienia okazują się ważnym elementem najnowszych sporów ideologicznych – piszą organizatorzy spacerów. Cykl poprzedza planowane na 11 listopada 2018 otwarcie wystawy Pomnik. Europa Środkowa 1918-2018 w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Trwająca od listopada do kwietnia ekspozycja opowiadać będzie o pomnikach w naszej części Europy.


Harmonogram spacerów we wrześniu:

1 września / Sobota / godz. 16.00 Dzielnica Piłsudskiego - plany vs. Rzeczywistość
Użyteczny i monumentalny zarazem – taki pomnik chciano wystawić marszałkowi Piłsudskiego. Przechodzące przez trzy dzielnice upamiętnienie nie doczekało się realizacji w całości, ale pewne jego elementy do dziś możemy oglądać w architekturze Warszawy.
Miejsce spotkania: Plac Na Rozdrożu, przed Min. Sprawiedliwości

8 września / Sobota / godz.12.00 Proca Dawida
Dawniej, szkoły, szpitale, teatry, dziś – bezosobowe upamiętnienia na murach. Jak miasto, które w chwili wybuchu II wojny światowej było drugim największym skupiskiem Żydów na świecie, przypomina o swoich dawnych mieszkańcach? Jaki wkład w rzeźbiarską panoramę miasta mieli żydowscy rzeźbiarze?
Miejsce spotkania: ul. Prosta 51 (róg z Wronią)

12 września / Środa / godz.17.30 Bohaterowie bez pomnika
Powstańcza walka trwała 63 dni, boje o pomnik – wiele lat. Jak przebiegały? Do jakich forteli uciekali się artyści, chcący przypomnieć o tragicznych wydarzeniach sierpnia i września 1944?
Miejsce spotkania: plac Małachowskiego, przed Zachętą

16 września / Niedziela / godz. 12.00 Miasto, które przeżyło własną śmierć
Trwała ruina czy może dzielnica w kolorze krwawiącej rany? Jak stołeczni artyści i architekci najchętniej traktowali temat wojny i zagłady miasta?
Miejsce spotkania: ul. Pawia róg al. Jana Pawła II

Pomnik. Europa Środkowowschodnia 1918-2018 - Śladami warszawskich pomników – cykl spacerów z przewodnikiem
wrzesień-listopad 2018
Kuratorka: Agnieszka Tarasiuk
Prowadzenie spacerów: Hanna Dzielińska
Wstęp na wszystkie spacery jest bezpłatny. Organizatorzy proszą o zabranie biletu komunikacji miejskiej.
www.krolikarnia.mnw.art.pl

Stołeczny konserwator o zmianach na Placu Piłsudskiego. "Plac zmieni się w galerię rzeźb" Plac Piłsudskiego z dwoma pomnikami smoleńskimi oraz odbudowanym Pałacem Saskim? Michał Krasucki: Nie został uwzględniony kontekst historyczny ani urbanistyczny tego miejsca