Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Archistudio
Archistudio
Archistudio
ul. Jordana 14/9
40-043 Katowice
tel. 32 7573858
fax 32 251 14 15
e-mail: archistudio@archistudio.pl
www.archistudio.pl

Archistudio zostało założone w 1992 roku przez Małgorzatę Pilinkiewicz i Tomasza Studniarka. W 1995 roku w konkursie Architektura Roku Województwa Katowickiego otrzymali oni nagrodę Młodego Twórcy, która wyróżnia liczących się architektów młodego i średniego pokolenia z tego regionu. Klasę udowodnili, realizując w Bytomiu dom jednorodzinny o wydłużonym kształcie i neomodernistycznych formach („A-m” 2/00). Przez kilka lat projektowali głównie domy, rezydencje, wnętrza i rozbudowy oraz średniej wielkości obiekty publiczne czy komercyjne jak siedziba firmy Partex w Katowicach („A-m” 1/97, 3/00). Dzięki zwycięstwom w konkursach zrealizowali budynki sądów w Katowicach (2009), Radzyniu Podlaskim (2011), Koninie (2012), Siemianowicach Ślaskich (2013) oraz modernizację budynku Maneżu, Storczykarni i Kasyna przy Zamku w Łańcucie (2011). W trakcie realizacji jest budowa Gminego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym. Tomasz Studniarek jest obecnie w Prezydium Zarządu Głównego SARP. Małgorzata Pilinkiewicz w kadencji 2014-2018 pełni funkcję Przewodniczącej Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów.

Małgorzata Pilinkiewicz

Małgorzata Pilinkiewicz

Tomasz Studniarek

Tomasz Studniarek

Nagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA] Prezentujemy laureatów konkursu o Nagrodę SARP 2020. Jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego przyznało 6 nagród, 10 równorzędnych wyróżnień oraz Grand Prix. Poznaj najbardziej cenione przez środowisko realizacje architektoniczne 2019 roku.
Katowickie TBS z nowym osiedlem projektu OVO Grąbczewscy Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt przebudowy trzech kamienic w śródmieściu Katowic. W zmodernizowanych domach znajdzie się 50 nowoczesnych mieszkań, z których połowa przeznaczona zostanie dla osób starszych.
Nagroda Roku SARP 2019 – znamy laureatów! To ostatnio najbardziej doceniany budynek w Polsce! Hala KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak zdobyła Nagrodę Roku SARP 2019. Specjalne wyróżnienie publiczności dla niewielkiego pawilonu na terenie ogrodu społecznościowego w Poznaniu.
Rozmowa z Tomaszem Studniarkiem, współautorem zespołu szkół w Kazimierzu Dolnym Dla nas, wychowanych w duchu Śląskiej Szkoły Architektury, układy funkcjonalne są najważniejsze, a forma jest ich pochodną – o projektowaniu wobec tradycji miejsca, skomplikowanej architekturze sądów oraz zami-łowaniu do konkursów z Tomaszem Studniarkiem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
O konkursie – Tomasz Żylski Konkurs na projekt szkoły spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko dlatego, że dotyczył placówki edukacyjnej, rzadko będącej przedmiotem zmagań architektonicznych, ale też z uwagi na legendę Kazimierza, już od XIX wieku przyciągającego malarzy i architektów – pisze Tomasz Żylski.
Najlepsze domy jednorodzinne 2018 W „A-m” rzadko publikujemy domy. Nie dlatego, że ich nie cenimy. Po prostu z setek projektów staramy się wybierać jedynie te, które wnoszą coś nowego do dyskursu o zabudowie jednorodzinnej w naszym kraju. Prezentujemy najlepsze polskie domy 2018.
Dom V-House w Pyskowicach Zadaniem architektów było zaprojektowanie komfortowego, dużego domu z basenem wśród chaotycznej zabudowy jednorodzinnej. Poszczególne funkcje rozplanowali więc w trzech odrębnych bryłach, które poukładali niczym klocki. O jednej z najnowszych realizacji archistudia studniarek + pilinkiewicz – pisze Justyna Wojtas-Swoszowska.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2017 - wyniki konkursu Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez katowicki SARP. Grand Prix konkursu przypadł biurowcowi Kanlux autorstwa medusa group.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2017 W październiku katowicki oddział SARP ogłosił nominowane obiekty w konkursie Architektura Roku. Województwa Śląskiego. O główną nagrodę zawalczy między innymi Dom po Drodze (KWK Promes) oraz projekt adaptacji byłej stołówki wojskowej na obiekt biurowy Kanlux (medusa group).
Nowa klasyfikacja polskiej architektury Polscy historycy sztuki nadal nie wypracowali spójnej klasyfikacji rodzimej architektury. Próby systematyzacji podejmują sami projektanci – przedstawiamy jedną z nich, którą stworzył krakowski architekt Krzysztof Ingarden, posługując się metodą pozwalającą szeregować kierunki na wyobrażonej osi czasu.