Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Centrala
Centrala
Centrala
grupa projektowa
ul. Wisniowa 48/16
02-520 Warszawa
Krzysztof Banaszewski:
banaszewski@centrala.net.pl
Małgorzata Kuciewicz:
tel. +48 887 14 15 94
kuciewicz@centrala.net.pl
Jakub Szczęsny:
tel. +48 602 316 374
szczesny@centrala.net.pl
Simone De Iacobis:
tel. +48 515 481 574
deiacobis@centrala.net.pl
www.centrala.net.pl

Centrala jest platformą współpracy architektów, projektantów graficznych i artystów z kilkunastu krajów świata. Na jej czele stoją Krzysztof Banaszewski, Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis i Jakub Szczęsny. Celem współpracy jest w pierwszej kolejności podejmowanie dyskusji na temat przyszłości życia społecznego miast i stosunku wobec przeszłości, dlatego też Centrala często inicjuje projekty badawcze i krytyczne poza logiką komercyjną. Grupa zajmuje się również projektowaniem w różnej skali- od przedmiotu, poprzez wnętrze i budynek, po skalę urbanistyczną. Równoległą działalność grupy stanowią efemeryczne projekty interdyscyplinarne powstałe na styku architektury i sztuki. Dom Kereta powstały w ramach Centrali stał się pierwszym projektem polskiego architekta włączonym do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Jakub Szczęsny

Krzysztof Banaszewski

Małgorzata Kuciewicz

Simone De Iacobis

Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.
Living Contrats by Trilux Jak zaprojektować i wybrać oświetlenie, które nie tylko spełni wymagające normy, ale również we właściwy sposób zdefiniuje wizualny odbiór przestrzeni? Jak sprostać wymaganiom rynku, użytkowników i środowiska, które milczy w najbardziej wymowny sposób? Już 22 września w Warszawie odbędzie się Living Contrats by Trilux: spotkanie inwestorów, architektów, instalatorów i projektantów oświetlenia.
Akademia Miasta: trwa nabór do 7. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 21 września można nadsyłać zgłoszenia do 7. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. przedstawiciele Fundacji Agro-Perma-Lab, Centrala, Wojciech Kłosowski, Joanna Krukowska i Karolina Thakker.
Architektura przetrwania: Kryjówki Natalii Romik w Trafostacji Sztuki w Szczecinie W szczecińskiej Trafostacji można oglądać wystawę „Kryjówki. Architektura przetrwania” podejmującą temat doświadczeń Żydów ukrywających się podczas niemieckiej okupacji. Ekspozycja stanowi podsumowanie dotychczasowych badań architektki Natalii Romik i antropolożki Aleksandry Janus na terenach Polski i dzisiejszej Ukrainy.
Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”.