Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

DiM'84
DiM'84
DiM'84
Dom i Miasto
ul. Villardczyków 8/7
02-793 Warszawa
tel. +48 22 622 01 62
22 625 43 32
22 621 48 06
fax (+48) 22 625 43 83
Właściciel: Czesław Bielecki
tel. (+48) 604 456 333
e-mail:dim@dim.com.pl
www.dim.com.pl

Czesław Bielecki (dyplom WA PW 1973) w latach 70. był zdecydowanym krytykiem modernistycznej urbanistyki i jej totalnych rozwiązań (Ciągłość w architekturze, „Architektura” 3-4/78). Współzałożyciel jednej z pierwszych prywatnych pracowni architektonicznych w komunistycznej Polsce DiM’84 Dom i Miasto. W 1996 roku podsumował swoje teorie w książce „Gra w miasto” oraz w planie Nowe idee dla Warszawy – pierwszej spójnej wizji dla stolicy po upadku komunizmu („A-m” 10/96). W książce „Więcej niż architektura. Pochwała eklektyzmu” pokazał, jak w swoich realizacjach dostosował retorykę architektury do tematu i miejsca. Ważniejsze realizacje: gmach TVP w Warszawie, siedziba operatora PSE w Konstancinie-Bielawie, hotel SPA w Sopocie, stacja Radegast i pomnik Polaków Ratujących Żydów w Łodzi. Czesław Bielecki jest również autorem projektu SocLandu – Muzeum Pamięci Komunizmu w Pałacu Kultury i Nauki oraz rozbudowy ogrodów Zamku Królewskiego ponad Wisłostradą. Działacz opozycji, w stanie wojennym założyciel wydawnictwa CDN, w latach 1997-2011 poseł na Sejm. W 1977 roku uczestniczył w Biennale Dysydentów w Wenecji, a w roku 1991 w Biennale Architektury w Wenecji.

Czesław Bielecki

Czesław Bielecki

Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Muzeum Bitwy Warszawskiej z pozwoleniem na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie powstanie według projektu pracowni DiM'84 Dom i Miasto Czesława Bieleckiego. Gmach za blisko 200 mln złotych zrealizuje Agencja Mienia Wojskowego.
Wyniki konkursu na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na projekt zadaszenia historycznego amfiteatru na terenie parku. Jury postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Drugą zdobyła pracownia DiM’84 Czesława Bieleckiego.
Siedziba TVP w Warszawie Architektura budynku TVP jest jednocześnie rozrywkowa (tańcząca wieża z przodu, łukowy mostek z tyłu), publicystyczna (dialog z architekturą Gehry’ego poprzez przaśne naśladownictwo) i fabularna (opowieść o tym, jak z pozornie jednorodnej, walcowatej bryły wypryskuje bogactwo przeróżnych kształtów, atakujących podchodzących ludzi).
Z biblioteki "A-m": Budynek redakcyjno-biurowy TVP S.A. Architektura budynku TVP jest jednocześnie rozrywkowa (tańcząca wieża z przodu, łukowy mostek z tyłu), publicystyczna (dialog z architekturą Gehry’ego poprzez przaśne naśladownictwo) i fabularna (opowieść o tym, jak z pozornie jednorodnej, walcowatej bryły wypryskuje bogactwo przeróżnych kształtów, atakujących podchodzących ludzi).