Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Jojko+Nawrocki
Jojko+Nawrocki
Jojko+Nawrocki
Architekci
Dąbrówki 15/13
40-081 Katowice
tel. 48 32 204 14 24
e-mail: info@jna.com.pl
www.jna.com.pl

W drugiej połowie lat 90. gliwicki Wydział Architektury obrodził oryginalnymi talentami. Byli to głównie wychowankowie charyzmatycznych profesorów Andrzeja Dudy i Henryka Zubla, np. Robert Konieczny, Marlena Wolnik, Jan Kubec, Przemo Łukasik, Łukasz Zagała. Teraz na scenę wkracza pokolenie wychowanków wychowanków. W 2010 roku Marcin Jojko (dyplom 2003) i Bartłomiej Nawrocki (2004) ukończyli domy jednorodzinne, które autorskim, poetycko racjonalnym podejściem do typologii i formy przypominają osiągnięcia tamtej generacji (Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego). Jojko i Nawrocki zdobyli drugie miejsce w konkursach na centrum kongresowe w Katowicach oraz kompleks Cuprum we Wrocławiu (z Dickiem van Gamerenem), a także wyróżnienie w konkursie na teatr w Lublinie oraz zagospodarowanie terenów Czarnej Łąki w Ostrawie (oba z renomowanym czeskim architektem Josefem Kiszką). W 2013 roku zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie na Ogród XXI wieku z Pawilonem Wystawowym w Łazienkach Królewskich, wspólnie z Mecanoo Architecten, Delva Landscape Architects oraz Michael van Gessel.

Bartłomiej Nawrocki

Marcin Jojko

V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla budynku Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Biura Projektowego Małeccy!
Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko o Domu w Będzinie [FILM] Umiar jest dziś jedną z odpowiedzi na zrównoważoność w architekturze. W naszej branży działamy często w paradygmacie postępu, a ten dom jest po prostu wystarczający. Spełnia wszystkie potrzeby inwestorów, został zrealizowany w stosunkowo niewielkim budżecie. Jest wystarczająco dobry, żeby spełnić swoją funkcję. O Domu w Będzinie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko.
Zwycięzcy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia po raz pierwszy w historii gala finałowa odbyła się w formule on-line.
21 realizacji nominowanych do nagród głównych w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE W trakcie wyjątkowo burzliwych, 9-godzinnych obrad sędziowie IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE nominowali do nagród głównych 21 realizacji. Już wkrótce ich autorzy będą musieli zmierzyć się ze szczegółowymi pytaniami podczas publicznego posiedzenia jury.
Finaliści IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Aż 459 realizacji zgłoszono do IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w latach 2015-2019. Jury wyłoniło właśnie 49 finalistów! Konkurs co kilka lat stwarza okazję do spojrzenia na polską architekturę z szerokiej perspektywy. Dzięki niemu zyskujemy cenny materiał do porównań i analiz. To oczywiste, że płynące z tych badań wnioski nie dotyczą jedynie architektury, bardzo wiele mówią o nas samych, o społeczeństwie, o problemach nas nurtujących – tłumaczy przewodniczący jury Dariusz Herman.
Parking w Strefie Kultury: Katowice rozstrzygnęły konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt kubaturowego parkingu w Strefie Kultury. Obiekt na 1500 miejsc postojowych stanie w sąsiedztwie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia według projektu konsorcjum biur ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.
Kościół dominikanów w Katowicach: społeczny projekt modernizacji autorstwa śląskich architektów Modernistyczny kościół dominikanów w Katowicach wymaga remontu. Architekci z trzech śląskich biur we współpracy z przedstawicielami zakonu przygotowali projekt modernizacji. Koncepcja purystycznych wnętrz budzi jednak wśród wiernych duże kontrowersje.
Apel do architektów! Pomoc dla Beaty Makowskiej Zachodniopomorskie środowisko architektów apeluje o pomoc dla koleżanki Beaty Makowskiej. Mimo wsparcia wielu osób – szczególnie architektów, konserwatorów i historyków sztuki – rodzinie wciąż niełatwo pokryć wszystkie wydatki i planować rehabilitację.
Dom w Będzinie Budynek jest zmaterializowaniem filozofii życiowej inwestorów – wielkość, forma i standard wnętrz wynikają z przekonania, że dom ma być funkcjonalnym środkiem do życia, a nie jego celem. To niezamierzony manifest przeciw nadmiernej konsumpcji.