Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

MVRDV
MVRDV
MVRDV
Achterklooster 7
3011 RA Rotterdam NL
tel. +31 (0)10 477 2860
e-mail: office@mvrdv.com
www.mvrdv.nl

MVRDV to jedna z najbardziej znanych holenderskich pracowni architektonicznych, założona w 1991 przez Winy'ego Maasa, Jacoba van Rijsa i Nathalie de Vries. Biuro jest aktywne na niemal wszystkich polach projektowania, od planowania przestrzennego i urbanistyki, po architekturę. Zgodnie z filozofią MVRDV, we współczesnym świecie ograniczenie konsumpcji jest już praktycznie niewykonalne, należy jednak dążyć do tego, aby minimalizować jej koszty i zużywać dobra w sposób możliwie najbardziej zrównoważony. Ten sposób myślenia holenderscy architekci od lat starają się wykorzystywać w swoich projektach, na nowo definiując przestrzeń miast poprzez renowacje, rekonstrukcje i recykling, Do ich najbardziej znanych realizacji należą pawilon Holandii na EXPO 2000 w Hanowerze, inspirowany kontenerami dom wielorodzinny Silodam w Amsterdamie (2003), zespół mieszkalny Frøsilo w zaadaptowanych silosach zbożowych w Kopenhadze (2005), wioska Diddenów, czyli rozbudowa domu w Rotterdamie (2006) oraz zrealizowany w tym samym mieście handlowo-mieszkalny Market Hall (2014).

Najfajniejsze kartki świąteczne od pracowni architektonicznych AD 2022 Kartki świąteczne od pracowni architektonicznych zwykle wyróżniają się pomysłem i oryginalną kreską, nierzadko stanowią też komentarz do najważniejszych wydarzeń minionego roku, prezentują architektoniczne credo bądź szczególnie istotny dla danego biura projekt. Publikujemy najfajniejsze kartki świąteczne, jakie w tym roku dostaliśmy od pracowni architektonicznych.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Młyn Maria we Wrocławiu Architekci postanowili utrwalić w zespole mieszkaniowo-usługowym powojenny obraz młynów, który tworzył pamięć przestrzenną miejsca – o realizacji Maćków Pracowni Projektowej pisze Łukasz Wojciechowski.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
High Profile to kolekcja opraw oświetleniowych marki Delta Light autorstwa pracowni MVRDV. Produkt wykonany jest z odpadków profili aluminiowych. Oprawy dostępne są w wersji zawieszanej, ściennej i wolnostojącej, w różnej kolorystyce. Architekci opracowali dodatkowo skrypt Profile Remixer, umożliwiający generowanie różnych kompozycji z wszystkich 50 typów profili.
Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego To jedyny kierunek w Polsce, który ma własną, autorską metodę nauczania zawodu, opartą na systemie klas mistrzowskich, w których zajęcia z projektowania architektonicznego prowadzone są przez architektów-praktyków. O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Akademii Krakowskiej pisze Bartłomiej Bogucki.
Podwójnie Piękny Wrocław: najlepsze realizacje Wrocławia 2019 i 2020 Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy laureatów dwóch edycji konkursu Piękny Wrocław. Wśród najciekawszych realizacji stolicy Dolnego Śląska 2019 i 2020 roku znalazło się m.in. siedem budynków publicznych, pięć przestrzeni i dziesięć budynków wielorodzinnych.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Blok Ilot Queyries / Bordeaux Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie. O apartamentowcu Ilot Queyries w Bordeaux według projektu MVRDV pisze Wiktor Kowalski.
Nagroda POLITYKI 2021 dla eM4. Pracowni Architektury. Brataniec Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2021 przypadło krakowskiej eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za realizację Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie.