Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Toprojekt
Toprojekt
Toprojekt
Rybnik 44-200
ul. Chrobrego 21
tel. + 48 32 4244184
e-mail: pracownia@toprojekt.com
www.toprojekt.com

Pracownię Toprojekt założyli w 1991 roku Marek i Joanna Wawrzyniakowie, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z czasem do zespołu dołączył ich syn, Karol Wawrzyniak. Obecnie biuro zatrudnia 9 osób, w tym pięcioro architektów. Do najważniejszych realizacji pracowni należą Trakt Powstańców i Sobieskiego w Rybniku (2014), Rudy Dom w Rudach (2016) czy przedszkole w Żorach (2018), nominowane do EU Mies Award 2019. Toprojekt ma też na koncie zwycięstwa w wielu prestiżowych konkurach, m.in. na dworzec kolejowy w Częstochowie (2019), przebudowę centrum Raciborza (2019) czy nową siedzibę Izby Lekarskiej w Gdańsku (2020).

Joanna Wawrzyniak

Joanna Wawrzyniak

współzałożyciel
Marek Wawrzyniak

Marek Wawrzyniak

współzałożyciel
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Konkurs na projekt kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich: wyniki Władze Piekar Śląskich ogłosiły wyniki dwuetapowego konkursu na projekt kompleksu sportowego na terenie dawnej kopalni Szarlej. Główną nagrodę zdobyła Grupa Architektoniczna Domino za atrakcyjne i kameralne wkomponowanie obiektów w otaczającą zabudowę i intuicyjne dla użytkowników rozwiązania funkcjonalne.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla budynku Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej Biura Projektowego Małeccy!
Brick Award 2021: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Wienerberger Brick Award 2021 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Grand Prix dla osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu pracowni INSOMIA. Wśród laureatów także xystudio, APA Wojciechowski, Grupa 5, MMOA, CAVU, indygoDESIGN, CAD oraz Anna i Krzysztof Pydowie!
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Building of the Year 2020: Polska w konkursie portalu ArchDaily Aż 19 realizacji reprezentuje Polskę w internetowym plebiscycie Building of the Year 2020 organizowanym przez ArchDaily. O tym, które przejdą do finału zdecydują użytkownicy. Prezentujemy polskie obiekty walczące o tytuł Building of the Year 2020.  
Nowy dworzec Częstochowa Główna Zbliża się przebudowa dworca Częstochowa Główna. PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z pracowniami wybranymi w konkursie architektonicznym: Toprojekt z Rybnika oraz AND Studio i Antonini z Paryża.
Najbardziej ekologiczne realizacje w Polsce Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego ogłosiło wyniki 9. edycji konkursu na najbardziej ekologiczne realizacje i inicjatywy w Polsce – PLGBC Green Building Awards. Aż dwie nagrody przypadły zespołowi mieszkaniowemu Botanica w Gdańsku projektu pracowni Maarte.
Wielofunkcyjny zespół w Raciborzu W samym centrum Raciborza ma szansę powstać wielofunkcyjny kompleks autorstwa biura Toprojekt.