Nowe Żerniki z tytułem Ulubieńca Polski 2015-2019

i

Autor: Archiwum Architektury

Nowe Żerniki z tytułem Ulubieńca Polski 2015-2019

2020-11-02 12:58

Tytuł Ulubieńca Polski 2015-2019 otrzymało osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu: bezprecedensowe przedsięwzięcie, w którego realizację zaangażowanych było ponad 40 pracowni architektonicznych, władze miasta, a także liczni deweloperzy, kooperatywy i osoby prywatne. W plebiscycie rywalizowało 46 realizacji wybranych przez jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze spośród 459 nadesłanych zgłoszeń.

W 2011 roku ponad 40 biur projektowych we współpracy z władzami Wrocławia, lokalnym oddziałem SARP i Izbą Architektów zainicjowało projekt Nowe Żerniki. Zespół ten, określany mianem „superbiura”, postawił sobie zadanie stworzenia modelowego osiedla mieszkaniowego nawiązującego do  tradycji Werkbudu i idei zrealizowanego w 1929 roku niemieckiego osiedla WuWa. Przyjęto żmudną i rozłożoną w czasie metodę cyklicznych warsztatów, które mimo trudności, jakie niesie współpraca w dużej grupie, dają szansę na twórczą wymianę poglądów. Uzupełniano je spotkaniami ze specjalistami, a także z mieszkańcami i inwestorami, co stanowiło element procesu rzeczywistej partycypacji społecznej. Od początku zależało nam na tym, żeby to nie domy przeszły do historii, ale sam proces – mówił w jednym z wywiadów Zbigniew Maćków, należący do pomysłodawców budowy Nowych Żernik.Czytaj też: Nowe Żerniki – miasto pozytywistów [WYWIAD] |

W efekcie powstało osiedle oparte o priorytet ruchu pieszego, wyposażone w kompletny zestaw usług społecznych i przestrzeni publicznych. Fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i targowiskiem. Gdzie jest miejsce dla ludzi młodych, ale i dla seniorów. Gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny. Gdzie są inwestycje deweloperskie, ale też funkcjonuje TBS, mieszkania na wynajem czy kooperatywy mieszkaniowe. Do tytułu Ulubieńca Polski pretendowało 46 realizacji wybranych przez jury konkursu Życie w Architekturze spośród 459 nadesłanych zgłoszeń. To absolutny Top: najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019 – komentował wkrótce po ogłoszeniu listy finalistów przewodniczący jury architekt Dariusz Herman. Plebiscyt odbywał się w dniach 12-27 października na stronie https://zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl. Każdy użytkownik mógł głosować raz dziennie. Po zakończeniu plebiscytu i przeprowadzeniu szczegółowej weryfikacji przez dział informatyczny, zwycięstwo przypadło Nowym Żernikom we Wrocławiu. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Dom z Ogrodem Zimowym projektu Pasywny m2, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach projektu WXCA i Ogród Szeląg z pawilonem kultury w Poznaniu projektu wiercinski-studio. Zdobywcy tytułu Ulubieńca Polski otrzymają specjalną pamiątkową tablicę autorstwa Towarzystwa Projektowego, twórców m.in. Systemu Informacji Miejskiej w Warszawie i Bielsku-Białej. Nowe Żerniki są także jedną z realizacji, które ubiegają się o nagrodę główną w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny w Polsce w latach 2015-2019. Rozstrzygnięcie konkursu Życie w Architekturze i ogłoszenie laureatów we wszystkich kategoriach już 19 listopada podczas wyjątkowej gali transmitowanej on-line na https://zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl.

belka zwa 2020

i

Autor: Archiwum Architektury